W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Działania polskich strażaków na Słowacji

23.01.2021

1. Fotografia została zrobiona na szkolnej sali gimnastycznej. W tle widać ścianę, na której zawieszone są dwie tablice do gry w koszykówkę oraz okna, poniżej nich znajdują się kaloryfery zabezpieczone drewnianymi deskami. Na podłodze została rozłożona niebieska folia. W lewej części fotografii widzimy strażaka ubranego w szczelny szary kostium, na jego twarzy znajdują się duże okulary ochronne oraz maska medyczna a czarne rękawiczki przykrywają dłonie,
w których trzyma pałeczki do wymazu. W centralnej części fotografii znajduję się duży kosz na odpady. Po prawej stronie można zobaczyć kobietę siedzącą za stołem, ona również ubrana jest w kombinezon ochronny oraz maseczkę i rękawiczki. Na stole znajdują się wymazówki, środki ochronne, dokumenty oraz taca z testami.

W styczniu 2021 roku na prośbę Rządu Republiki Słowacji, Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej nadbrygadrier Andrzej Bartkowiak podjął decyzję o wyjeździe za granicę strażaków ratowników wchodzących w skład międzynarodowej akcji ratowniczej. Polscy strażacy wspierali swoich kolegów w wykonywaniu testów na obecność COVID-19. Rozkaz wyjazdu otrzymało ośmiu funkcjonariuszy z województwa podkarpackiego, w tym jeden z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Przeworsku – str. Maciej Staszczuk.

Akcja rozpoczęła się na terenie Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie gdzie odbyła się odprawa oraz badania przeciwko COVID-19.
Po przyjeździe na miejsce, lokalne władze przydzieliły strażakom oraz medykom blisko pięćdziesiąt lokalizacji punktów gdzie przetestowano mieszkańców przygranicznych miejscowości. Ratownicy wykonywali zadania od godziny 8:00 do 20:00 w  wyznaczonych miejscach w ubraniach ochronnych oraz w ścisłym reżimie sanitarnym.

W miejscowości Toporec pracował zespół strażaków z Przeworska oraz Sanoka, natomiast w Lubicy zespół z Łańcuta oraz Niska. We wszystkich punktach do testowania ludności, w których obecni byli polscy ratownicy w sobotę wykonano około 27000 testów na obecność koronawirusa. 
Wsparcie ratowników z Polski znacznie usprawniło proces pobierania wymazów, a sama współpraca ze stroną słowacką przebiega w profesjonalnej i życzliwej atmosferze Zakończenie działań zakończyło się późnym popołudniem w niedzielę. Po przekroczeniu granicy nastąpiło rozformowanie i każdy udał się do swojej jednostki macierzystej. 

Opracował: st. kpt. Marcin Lachnik , KP PSP Przeworsk
Zdjęcia: str. Maciej Staszczuk

Zdjęcia (4)