W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Duży pożar w gminie Borkowice

28.03.2022

26 zastępów straży pożarnej walczyło z dużym pożarem w gminie Borkowice. Pożar strawił całkowicie 0,5 ha młodnika sosnowego, 1,5 ha lasu w II klasie wieku i ok. 25 ha suchych traw i zakrzaczeń na nieużytkowanych powierzchniach rolniczych.

Zadyma Ninków

 

W dniu 28.03.2022 r. o godz. 15:07, do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Przysusze wpłynęło kilka zgłoszeń o pożarach traw w miejscowościach Rzuców, Ninków i Wola Kuraszowa. Jak się później okazało wszystkie zgłoszenia dotyczyły tego samego pożaru. Silne podmuchy wiatru powodowały intensywne rozprzestrzenianie się ognia na suche trawy i zakrzaczenia na nieużytkowanych powierzchniach rolniczych. Wszystko wskazuje na to, że przyczyną pożaru było wypalanie traw. W początkowej fazie płonęły suche trawy, ale pożar swoim zasięgiem objął również poszycie w lesie mieszanym, a w lesie sosnowym ok. 20-letnim przechodził w pożar całkowity drzewostanu. Na miejscu z ogniem walczyło 26 zastępów z PSP i OSP, w tym 100 strażaków. Siły i środki z terenu powiatu przysuskiego były sukcesywnie przedysponowywane od działań gaśniczych w miejscowościach Politów i Janów . W trakcie działań gaśniczych jednego zrzutu wody na prawe skrzydło, gdzie pożar nie był zlokalizowany dokonał samolot typu Dromader, będący w dyspozycji lasów państwowych. Na miejsce zdarzenia przybył pluton gaśniczy "Pożar - las Radom", wraz z oficerem wsparcia z KM PSP Radom, którzy wspomogli działania gaśnicze. Rozprzestrzeniający się pożar stwarzał bezpośrednie zagrożenie dla zabudowań mieszkalnych i gospodarczych, które udało się obronić dzięki trafnie podjętym decyzjom przez Kierującego Działaniami Ratowniczo - Gaśniczymi.  


Wypalanie traw to obecnie prawdziwa plaga, z jaką zmagają się przysuscy strażacy. Do dnia 28.03.2022 r. odnotowano 119 takich przypadków w regionie, a dwie osoby zostały poszkodowane.

Osoby, które podejmują się wypalania traw, nie zdają sobie sprawy, że każdy taki pożar może skończyć  się tragedią. W przypadku gwałtownej zmiany jego kierunku, pożary bardzo często wymykają się spod kontroli i przenoszą na pobliskie lasy i zabudowania. Niejednokrotnie w takich pożarach ludzie tracą dobytek całego życia. Występuje również bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi. Pożary nieużytków, z uwagi na ich charakter i zazwyczaj duże rozmiary, angażują znaczną liczbę sił i środków straży pożarnych.

Każda interwencja to poważny wydatek finansowy. Strażacy zaangażowani w akcję gaszenia pożarów traw, łąk i nieużytków, w tym samym czasie mogą być potrzebni do ratowania życia i mienia ludzkiego w innym miejscu. Może się zdarzyć, że przez lekkomyślność ludzi nie dojadą z pomocą na czas tam, gdzie będą naprawdę potrzebni.

 

Opracowanie: st. kpt. Damian Kobyłka - Komenda Powiatowa PSP w Przysusze
Zdjęcia: Jednostki OSP z terenu powiatu przysuskiego, JRG Przysucha

Zdjęcia (20)

{"register":{"columns":[]}}