W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Przełączenie numeru alarmowego 998 do Centrum Powiadamiania Ratunkowego

07.06.2021

998/112

Dnia 7 czerwca br. o godzinie 10:00 w powiecie przysuskim nastąpiło przełączenie strażackiego numeru alarmowego 998 do Centrum Powiadamiania Ratunkowego (CPR) w Radomiu. Oznacza to, że od dziś wybierając numer 998 dodzwonimy się do Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Radomiu, które przyjmie zgłoszenie i przekaże informacje do właściwej służby.

Poprzednio dzwoniąc pod numer 998 połączenie odbierał dyżurny Państwowej Straży Pożarnej, aktualnie w słuchawce usłyszymy operatora numeru alarmowego 112, którego zadaniem będzie przefiltrowanie zgłoszeń pod kątem zasadności i przekazanie tych wymagających interwencji do właściwej terytorialnie Straży Pożarnej lub innej właściwej służby.

Odbieranie zgłoszeń bezpośrednio przez operatorów CPR pozwala na jednoczesne i automatyczne (za pośrednictwem systemu teleinformatycznego) powiadomienie wszystkich służb właściwych ze względu na rodzaj zdarzenia. Skróceniu ulega również czas oczekiwania na odebranie połączeń. Średni czas mierzony od momentu wybrania numeru alarmowego 112 do odebrania połączenia przez operatora numerów alarmowych w CPR wynosi około 10 sekund.

Ważnym efektem przełączenia numeru alarmowego 998 do Centrów Powiadamiania Ratunkowego jest ujednolicenie sposobu obsługi zgłoszeń kierowanych na numery alarmowe, w tym zgłoszeń obcojęzycznych.

Numer alarmowy 998 będzie drugim numerem alarmowym przekierowanym do obsługi przez Centrum Powiadamiania Ratunkowego. W 2018 r. został przekierowany numer alarmowy 997, a na rok 2024 planowane jest przekierowanie numeru alarmowego 999 i zakończenie koncentracji numerów alarmowych w Polsce.

Powiat przysuski jest jednym z ostatnich w województwie mazowieckim, w którym nastąpiło przełączanie numeru alarmowego. Zmiana stopniowo obejmowała poszczególne powiaty i trwała od 20 maja do 7 czerwca br.