W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

50-lecie OSP w Ostrowcach i Gminny Dzień Strażaka

30.04.2022

Na zdjęciu widoczne poczty sztandarowe, poczet flagowy oraz dowódcę pododdziału, stojące w jednym szeregu na murawie trawiastej. Na drugim planie samochody strażackie.

W sobotę 30 kwietnia w gminie Iłów świętowano 50-lecie Ochotniczej Straży Pożarnej w Ostrowcach i Gminny Dzień Strażaka. Wydarzenie rozpoczęło się uroczystą mszą świętą w kościele pw. św. Andrzeja Apostoła w Brzozowie Starym. Dalsza część uroczystości odbyła się na terenie OSP w Ostrowcach. Była uroczysta parada, podniesienie flagi na maszt, a także odznaczenia i medale okolicznościowe. Tego dnia nie mogło zabraknąć przemówień i prezentów.

Sobota była dniem szczególnym dla wszystkich strażaków z gminy Iłów. Reprezentacje wszystkich ochotniczych straży pożarnych przybyły o 14.00 ubrane w odświętne mundury i zaopatrzone w sztandary jednostek do kościoła w Brzozowie Starym. Msza święta w intencji strażaków i z okazji 50-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Ostrowcach została odprawiona przez księdza Zbigniewa Żądło, który jest duszpasterzem strażaków w powiecie sochaczewskim i Macieja Zakrzewskiego, proboszcza brzozowskiej parafii. Nabożeństwo miało również wyjątkową strażacką oprawę. W kościele głos zabrali m.in. wójt Jan Kraśniewski, przewodniczący rady gminy Sławomir Tomaszewski, a także radna powiatowa Aneta Roskosz, która odczytała list gratulacyjny od starosty Jolanty Gonta.

Po części duchowej, dalsza część uroczystości przeniosła się na teren Ochotniczej Straży Pożarnej w Ostrowcach. Parada strażaków otworzyła część oficjalną imprezy. Wtedy przyszedł czas na oficjalne przywitanie gości wśród, których warto wymienić samorządowców z gminy Iłów z wójtem Janem Kraśniewskim, sekretarz Katarzyną Michalską i przewodniczącym Sławomirem Tomaszewskim na czele. Podczas strażackiego święta nie mogło zabraknąć st. bryg. Piotra Piątkowskiego, komendanta PSP w Sochaczewie, a także jego zastępcy bryg. Macieja Bińczyka. Na uroczystość przybyli również radni Sejmiku Mazowieckiego Adam Orliński i Łukasz Gołębiowski, a także Sławomir Ambroziak, który reprezentował ministra Jacka Ozdobę, ale także Mazowiecką Wspólnotę Samorządową i Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Ziemi Iłowskiej. W Ostrowcach obecni byli pracownicy Urzędu Gminy w Iłowie, radni gminni, radne powiatowe Wanda Dragan i Aneta Roskosz, a także przedstawiciele placówek oświatowych oraz inni zaproszeni goście.

Dowódcą uroczystości był druh Tadeusz Wróblewski, który jest dowódcą Mazowieckiej Kompanii Reprezentacyjnej Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP oraz prezesem honorowym OSP Brzezia. Następnie wciągnięto flagę na maszt. W skład pocztu flagowego wchodzili druhowie Arkadiusz Modrzejewsk, Jan Lenartowicz i Waldemar Kunikowsk. Jako pierwszy głos zabrał prezes OSP Ostrowce Marek Ziółkowski.

- To szczególny dzień dla naszej jednostki, ale także dla wszystkich strażaków z gminy Iłów. Dziś świętujemy Gminny Dzień Strażaka i jubileusz 50-lecia powstania OSP w Ostrowcach. Uroczystość ta powinna odbyć się przed dwoma laty, ale z uwagi na ogłoszenie pandemii musiała zostać przełożona w czasie. Dziękuje wszystkim za przybycie i godne uczczenie naszego jubileuszu.

- podsumował prezes OSP Ostrowce Marek Ziółkowski.

Druhna Agnieszka Sobiech przedstawiła rys historyczny jednostki.

- OSP w Ostrowcach powstała w 1970 r. z inicjatywy Mariana Kunikowskiego, Mariana Ignatowskiego, Edwarda Świeckiego, Jana Meckiera, Józefa Andrzejewskiego, Zenobiusza Zółtowskiego, Władysława Nowakowskiego, Stefana Wróblewskiego, Stanisława Kaźmierskiego i Józefa Krakowiaka. Początki naszej działalności były trudne i nie pozwalały na rozwój jednostki. Dopiero w 1980 r. zarząd OSP podpisał z ówczesnym naczelnikiem gminy Iłów Janem Draganem akt notarialny na dożywotnie użytkowanie gruntu. Wtedy nastąpiło również przekazanie budynku po Kółku Rolniczym. Następny większy rozwój naszej jednostki nastąpił po 2006 roku. W roku ubiegłym zyskaliśmy nasz pierwszy lekki wóz bojowy pozyskany z Urzędu Marszałkowskiego. Z każdym rokiem przybywa nam nowych młodych druhów. Jesteśmy dla społeczności lokalnej i stawiamy na pomoc, integrację, rozwój i współpracę.

- podsumowała druhna Agnieszka Sobiech.

Podczas uroczystości wręczono odznaczenia. Ochotnicza Straż Pożarna w Ostrowcach została odznaczona srebrnym medalem za zasługi dla pożarnictwa. Jan Meckiel otrzymał medal honorowy im. Bolesłąwa Chomicza. Zarząd OSP w Ostrowcach obdarował przybył gości okolicznościowymi medalami.

Od Urzędu Marszałkowskiego Ochotnicza Straż Pożarna w Ostrowcach została obdarowana medalem Pro Masovia, dyplomem uznania i nowym sprzętem, piłą do betonu i stali. Prezenty przekazali radni Łukasz Gołębiowski i Adam Orliński.

- Ten jubileusz to niezwykły moment, żeby przypomnieć historię jednostki, jak to wszystko powstawało, ale także o tym by myśleć o przyszłości i rozwoju. W imieniu samorządu województwa mazowieckiego i marszałka Adama Struzika dziękuję za wieloletnią owocną współpracę. Niech św. Florian zawsze nad wami czuwa.

- podsumował wiceprzewodniczący Adam Orliński.

Kolejnych pięknych jubileuszy druhom z OSP Ostrowce życzył wójt Jan Kraśniewski, który po raz pierwszy na tego typu uroczystość pojawił się w galowym mundurze strażackim.

- Drodzy strażacy kieruje do was słowa uznania, za waszą ciężką pracę. Jubileusz 50-lecia to ważna data w historii jednostki OSP w Ostrowcach. Przekazujemy wyrazy uznania dla dotychczasowej działalności. 50-lecie jednostki do świadectwo dobrze funkcjonującej organizacji społecznej, skupiającej ludzi gotowych nieść pomoc innym i mającą znaczącą rolę w życiu lokalnej społeczności. Życzymy dalszych jubileuszy, przywiązania do tradycji i niesłabnącego zapału do pełnienia wymagającej służby w zawodzie strażaka ochotnika. Na drzewcu sztandaru OSP Ostrowce znajduje się gwóźdź wbity moją ręką w roku 2000 w 30. rocznicę powstania jednostki. Dziękuję, że jestem z tą jednostką tak długi czas. A dziś po raz pierwszy jestem w mundurze strażackim.

- dodał wójt Jan Kraśniewski.

Głos zabrał również przewodniczący Sławomir Tomaszewski.

- Pół wieku temu dziesięciu młodych chłopaków miało pomysł żeby powołać do życia Ochotniczą Straż Pożarną. Dziś dzięki ich inicjatywie możemy świętować piękny jubileusz Cieszymy się, że jednostka się rozwija, a budynek strażnicy służy lokalnej społeczności. Przez te 50 lat wielu działaczy i druhów poświęcili swój czas i zaangażowanie, by ta jednostka mogła funkcjonować. Dziś widzimy, ze zrobili kawał dobrej roboty. Mam nadzieję, że obecny prezes Marek Ziółkowski będzie kontynuował dobrą tradycję poprzedników i założycieli.

- podsumował przewodniczący Sławomir Tomaszewski.

Po części oficjalnej druhowie zadbali o podniebienia przybyłych gości i zaprosili na uroczysty obiad do strażnicy.

Tekst i zdjęcia: Katarzyna Żakowska, tusochaczew.pl

Zdjęcia (10)

{"register":{"columns":[]}}