W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Obchody Święta Niepodległości w Sochaczewie

11.11.2023

Obchody Święta Niepodległości w Sochaczewie

W sobotę 11 listopada 2023 r. społeczność Sochaczewa wzięła udział w głównych obchodach 105. Rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Nieprzypadkowo najważniejsza część uroczystości połączona z odśpiewaniem hymnu państwowego, apelem pamięci i salwą honorową odbyła się pod Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej przy ul. Staszica. Chodzi o kluczowych udział strażaków w wydarzeniach, jakie tego dnia przypominano:

- W Sochaczewie jak w wielu innych miastach Królestwa Polskiego przejęcie władzy miało charakter pokojowy. Garnizon niemiecki był zrezygnowany i zniechęcony. W zasadzie czekano tylko na sygnał do rozpoczęcia akcji rozbrajania, były tu silne struktury niepodległościowe reprezentowane przede wszystkim przez sochaczewską straż pożarną, Towarzystwo Pożarnicze. To właśnie strażacy na ten sygnał dany z Warszawy rozpoczęli rozbrajanie niemieckiego garnizonu, przejęto najważniejsze budynki, jak już powiedziałem, wszystko przebiegało pokojowo. Takim symbolicznym gestem było zawieszenie flagi polskiej, która została sporządzona z flagi niemieckiej. Polegało to na tym, że Michał Czapigo zdjął na rozkaz komendanta flagę cesarstwa niemieckiego, przypomnijmy, był to kolor czerwony, biało – czarny od dołu, po czym zerwał czarny pas. Padły słynne słowa: „Co macie w ręku? Mamy flagę cesarstwa niemieckiego? Co macie w ręku? Mamy flagę polską”.  W momencie wywieszenia tej flagi nastąpiło symboliczne przejęcie władzy. Po kilku dniach przystąpiono do tworzenia struktur miejskich i powiatowych, co trwało tygodnie, a w zasadzie miesiące –

- wyjaśnia dr Michał Górny, dyrektor Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą.

W uroczystości wzięli udział poseł Maciej Małecki, poseł elekt Adam Orliński, a także najważniejsi przedstawiciele lokalnych samorządów na czele z wiceprzewodniczącym sejmiku mazowieckiego Marcinem Podsędkiem, starostą Jolantą Gontą, przewodniczącym rady Andrzejem Kierzkowskim, wicestarostą Tadeuszem Głuchowskim, burmistrzem Piotrem Osieckim, jego zastępcami Dariuszem Dobrowolskim i Markiem Fergińskim, oraz z wójtem gminy Sochaczew Mirosławem Orlińskim, a także reprezentanci służb mundurowych i Hufca ZHP Sochaczew.  

Po złożeniu kwiatów pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego oraz tablicami pamiątkowymi na budynkach komendy straży pożarnej i Muzeum Ziemi Sochaczewskiej, a także pod pomnikiem dla Niepodległej przy kościele parafii św. Wawrzyńca, zebrani wzięli udział w uroczystej mszy świętej w intencji ojczyzny.

Tekst: tusochaczew.pl, zdjęcia: mł. bryg. T. Fijołek

Zdjęcia (10)

{"register":{"columns":[]}}