W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Pożar sadzy i właściwa reakcja strażaka ochotnika

04.02.2022

Zdjęcie przedstawia samochody pożarnicze i strażaków na tle budynków mieszkalnych
4 lutego 2022 roku przed godziną 12:00 druh Krzysztof Piechaczek strażak Ochotniczej Straży Pożarnej w Rozmierzy udając się DK 94 zauważył silne zadymienie w budynku mieszkalnym w miejscowości Sucha. Poinformował mieszkańców o pożarze w przewodzie dymowym i polecił opuszczenie budynku. Następnie poinformował służy ratunkowe i przystąpił do wygaszenia pieca centralnego ogrzewania czekając na przyjazd strażaków.
 
Dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Strzelcach Opolskich po otrzymaniu zgłoszenia niezwłocznie zadysponował zastęp z JRG w Strzelcach Opolskich oraz zastępy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Suchej i Strzelcach Opolskich (SD 30).
 
Strażacy po przybyciu na miejsce zdarzenia oraz przeprowadzeniu rozpoznania podjęli działania ratownicze polegające na ugaszeniu pożaru w przestrzeni kominowej, usunęli zalegające spieki sadzy, które wynieśli poza budynek i je ugasili. Sprawdzili przy użyciu kamery termowizyjnej temperaturę przewodu dymowego oceniając przy tym stan komina.
 
Od początku sezonu grzewczego 2021/2022 odnotowaliśmy na terenie powiatu strzeleckiego 20 pożarów sadzy w przewodach dymowych.
 
Często pożary sadzy spowodowane są zaniedbaniami przez użytkowników kominów. Podstawowym i najważniejszym błędem jest brak czyszczenia przewodów dymowych. Palenie w piecu śmieciami, mokrym drewnem również prowadzi do osadzania się cząsteczek sadzy.
 
Gdy już dojdzie do zapalenia się sadzy w przewodzie kominowym, w pierwszej kolejności musimy zaalarmować o tym zdarzeniu straż pożarną oraz wygasić palenisko. Pamiętajmy o zamknięciu dopływu powietrza do pieca zarówno od dołu jak i od góry. Dozorujmy na całej długości przewód kominowy czy nie występują pęknięcia.
WAŻNE ŻEBY DO PALĄCEGO KOMINA NIE WLEWAĆ WODY. Z jednego litra wody powstaje, aż 1700 litrów pary co niestety może doprowadzić do popękania przewodu, a nawet jego rozerwania.
Po pożarze sadzy w przewodzie kominowym należy wezwać kominiarza, aby dokonał wyczyszczenia przewodów i zwrócił uwagę na ich stan techniczny.
 
Należy pamiętać, iż przez nieszczelne przewody wędrują palące się cząstki materiału palnego lub bardzo gorące gazy spalinowe, w tym groźny, niewyczuwalny tlenek węgla (zwany czadem).
 
Opracowanie: bryg. Piotr Zdziechowski
Zdjęcia: bryg. Piotr Zdziechowski, OSP Strzelce Opolskie

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}