W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Uszkodzenie gazociągu średniego ciśnienia w Strzelcach Opolskich

01.06.2021

Zdjęcie przedstawia 2 samochody pożarnicze na ustawione na drodze
1 czerwca 2021 roku o godzinie 9:05 do Dyżurnego Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Strzelcach Opolskich wpłynęło zgłoszenie o uszkodzeniu gazociągu na terenie budowy w Strzelcach Opolskich przy ul. Gogolińskiej. 
 
Po przybyciu na miejsce zdarzenia oraz przeprowadzeniu rozpoznania kierujący działaniem ratowniczym ustalił, że na budowie podczas prac ziemnych doszło do uszkodzenia przez operatora koparki gazociągu średniego ciśnienia. Zdarzenie miało miejsce w obrębie Publicznej Szkoły Podstawowej, sklepu Biedronka oraz zabudowań budynków jednorodzinnych. Z rurociągu wydobywał się gaz ziemny, a na miejscu obecni byli przedstawiciele Pogotowia Gazowego oraz pracownicy budowlani.
 
Działania ratownicze polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia,  wyznaczeniu strefy zagrożenia, ewakuacji 400 osób (w tym 292 dzieci) ze szkoły, przedszkola, terenu budowy, sklepu biedronka i okolicznych zabudowań,  wstrzymaniu ruchu w komunikacji drogowej na DW 409 oraz w obrębie zdarzenia, podaniu dwóch prądów wody z kurtyn wodnych celem ograniczenia strefy wybuchowej oraz kontrolowaniu strefy wybuchowej.
 
Pracownicy pogotowia gazowego odłączyli dopływ gazu do uszkodzonego odcinka gazociągu co spowodowało zatrzymanie wypływu gazu. Następnie dokonano pomiaru stężenia przy użyciu miernika wielogazowego, gdzie zagrożenia nie stwierdzono. Kierujący działaniem ratowniczym podjął decyzję o zakończeniu działań oraz powrocie osób ewakuowanych do budynków.
 
W działaniach uczestniczyło łącznie 7 zastępów PSP i OSP w sile 21 strażaków, w tym grupa operacyjna i Komendant Powiatowy PSP w Strzelcach Opolskich.
 
Opracowanie: bryg. Piotr Zdziechowski 
Zdjęcia: OSP Kadłub, OSP Strzelce Opolskie, Radosław Dymitrow

Zdjęcia (6)