W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Wymień baterie w czujce tlenku węgla i dymu

16.02.2022

Zdjęcie przedstawia plakat dotyczący zagrożeń związanych z czadem

Apelujemy o wymianę baterii w czujkach tlenku węgla i dymu.


16 lutego 2022 roku o godzinie 17:05 dyżurny SKKP w Strzelcach Opolskich otrzymał zgłoszenie o zatruciu młodej kobiety w jednym z bloków mieszkalnych w Strzelcach Opolskich. Niezwłocznie zadysponował zastęp z JRG w Strzelcach Opolskich. Na miejsce zdarzenia dojechał również zespół ratownictwa medycznego. W trakcie prowadzonych działań ratowniczych kierujący działaniem ratowniczym potwierdził zatrucie tlenkiem węgla,  ratownicy przystąpili do pomiaru zawartości tlenku węgla, która wyniosła 70 ppm. Strażacy wspólnie z ratownikami udzielili pomocy medycznej oraz przewietrzyli pomieszczenia mieszkalne. Poszkodowana została zabrana do szpitala. Jak się okazało w pomieszczeniu łazienki nieprawidłowo działający piecyk gazowy, który był przyczyną zatrucia. Ponadto w łazience znajdowała się  czujka tlenku węgla, w której uległy rozładowaniu baterie.
Apelujemy, aby lokatorzy zadbali o bezpieczeństwo swoje i bliskich, a przy tym zakupili urządzenia, które wykryją silnie trujący, bezwonny i lżejszy od powietrza tlenek węgla oraz silnie toksyczny dym. Ponadto wymieńcie baterie w Waszych urządzeniach.
Zatrucie tlenkiem węgla można podejrzewać u osób, u których pojawiają się objawy, takie jak:
-⁠ bóle głowy
-⁠ zawroty głowy
-⁠ szum w uszach
-⁠ zaburzenia wzroku
-⁠ zmiany psychiczne
-⁠ uczucie odurzenia
Przy dłuższym okresie zatrucia następuje utrata przytomności, drgawki i wreszcie dochodzi do zatrzymania oddechu.
Czad, czyli tlenek węgla powstaje podczas procesu niecałkowitego spalania materiałów palnych. Ma silne własności toksyczne, jest lżejszy od powietrza dlatego też gromadzi się głównie pod sufitem. Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla jest:
-⁠ bezwonny,
-⁠ bezbarwny,
-⁠ pozbawiony smaku.
Czad blokuje dostęp tlenu do organizmu, poprzez zajmowanie jego miejsca w hemoglobinie (czerwonych krwinkach), powodując przy długotrwałym narażeniu śmierć.

Co jest główną przyczyną zatruć tlenkiem węgla?

Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych i dymowych. Ich wadliwe działanie może wynikać z:

-⁠ nieszczelności,
-⁠ braku konserwacji, w tym czyszczenia,
-⁠ wad konstrukcyjnych,
- niedostosowania istniejącego systemu wentylacji do standardów szczelności stosowanych okien i drzwi, w związku z wymianą starych okien i drzwi na nowe.


Opracowanie: bryg. Piotr Zdziechowski
Zdjęcia: KG PSP
 

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}