W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ćwiczenia na lodzie

30.01.2024

Na zdjęciu dwóch ratowników przeprowadza ćwiczenie ratownictwa wodno-lodowego na zamarzniętym jeziorze. Jeden z ratowników w kamizelce ratunkowej jest w przeręblu. Po prawej stronie jest ratownik w kamizelce i kasku, przywiązany do linii bezpieczeństwa, podąża w kierunku przerębla, gotowy do udzielenia pomocy. Cała dwójka jest odpowiednio wyposażona w specjalistyczny sprzęt do ćwiczeń na lodzie. Zdjęcie pokazuje praktyczne metody działania, które są stosowane podczas rzeczywistych akcji ratunkowych na lodzie.

W dniu 30 stycznia 2024 r. odbyły się ćwiczenia z ratownictwa wodno - lodowego zorganizowane przez Dowództwo JRG z Suchej Beskidzkiej. W ćwiczeniach udział wzięli strażacy Państwowej Straży Pożarnej. Podczas ćwiczeń strażacy doskonalili się z zakresu obsługi sprzętu do ratownictwa wodnego i lodowego, ewakuacji różnymi technikami osób poszkodowanych, pod którymi załamał się lód oraz samoratowania.

Ćwiczenia z zakresu ratownictwa wodnego i lodowego są niezwykle istotne w praktyce.

Apelujemy o rozwagę! Nie wchodź na lód, nie ryzykuj!

Kilka cennych uwag, które mogą przydać się, w przypadku zauważenia załamania się lodu pod kimś lub wpadnięcia do wody:

Głośno wołaj o pomoc.

  1. Uspokój poszkodowanego w wodzie, aby zapobiec szybkiej utracie ciepła przez niekontrolowane ruchy.
  2. Podaj coś stabilnego (jak gałąź czy linę) osobie blisko brzegu, a jeśli sam znajdziesz się w wodzie, próbuj wydostać się na lód w kierunku, z którego przyszedłeś, starając się utrzymać jak największą powierzchnię ciała na lodzie.
  3. Jeśli nie jesteś w stanie wydostać się na lód, postaraj się przełamywać kolejne kawałki lodu w stronę, z której przyszedłeś.
  4. Poruszaj się po lodzie czołgając, aby zminimalizować ryzyko jego załamania.
  5. Po wydostaniu się z wody lub na lód, jak najszybciej szukaj ciepłego miejsca i wezwij pomoc.

 Pamiętaj!

Straż Pożarna dysponuje specjalistycznym sprzętem do ratowania osób, pod którymi załamał się lód. Powiadom Nas jak najszybciej

tekst: mł. bryg. Łukasz Białończyk, zdjęcia arch KP PSP 

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}