W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ćwiczenia powiatowe Dąbie 2021

22.10.2021

Ćwiczenia powiatowe "Dąbie"

22 października 2021 r. o godzinie 16:00 po rocznej przerwie powodowanej rozprzestrzenianiem się wirusa Sars-Cov-2, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Suchej Beskidzkiej zorganizowała powiatowe ćwiczenia taktyczno-bojowe dla jednostek włączonych do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego. Ćwiczenia pod kryptonimem "Dąbie" zostały przeprowadzone na terenie Regionalnego Zakładu Przetwarzania Odpadów oraz Składowiska Odpadów w Suchej Beskidzkiej.

W ćwiczeniach udział wzięły: Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Suchej Beskidzkiej , Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Targu, OSP Sucha Beskidzka Miasto, OSP Sucha Beskidzka Błądzonka, OSP Bystra Podhalańska, OSP Jordanów, OSP Stryszawa, OSP Kurów, OSP Zachełmna, OSP Budzów,  OSP Zawoja Centrum, OSP Sidzina, OSP Skawica Centrum, OSP Zembrzyce, OSP Osielec,  OSP Białka, OSP Kuków, a także Policja, Starostwo Powiatowe, Urząd Miasta Sucha Beskidzka, Straż Miejska, pracownicy Regionalnego Zakładu Przetwarzania Odpadów oraz Składowiska Odpadów w Suchej Beskidzkiej.

Scenariusz ćwiczeń przedstawiał się następująco:

Do stanowiska kierowania komendanta powiatowego w Suchej Beskidzkiej wpływa telefoniczne zgłoszenie z Regionalnego Zakładu Przetwarzania Odpadów oraz od osób postronnych, o pożarze na wysypisku śmieci „Dąbie”. Pożar rozprzestrzenia się w kierunku północno - zachodnim na część wysypiska sąsiadującą ze stacją paliw ORLEN. Zagrożony jest budynek sortowni w którym składowane są tworzywa sztuczne.

Stanowisko kierowania komendanta powiatowego dysponuje zastępy Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej z Suchej Beskidzkiej oraz jednostki OSP włączone do krajowego systemu ratowniczo – gaśniczego. Po dotarciu na miejsce zastępy JRG oraz najbliższe miejscu zdarzenia OSP, ustawiają się na placu manewrowym Regionalnego Zakładu Przetwarzania Odpadów, obok zagrożonego budynku i podają jeden prąd gaśniczy w obronie budynku oraz dwa prądy gaśnicze w natarciu na palące się wysypisko, podają sytuacje do stanowiska kierowania komendanta powiatowego oraz wzywają dodatkowe siły i środki. Po dotarciu na miejsce Dowódcy Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej z Suchej Beskidzkiej, dowódca poleca wskazanym zastępom zorganizować zasilanie wodne z sieci hydrantowej.

Następnie wydawane są kolejne polecenia o budowie punktu czerpania wody na płynącej obok rzece Skawie. W chwili uruchomienia punktu czerpania wody oraz dojazdu sił i środków wchodzących w skład wojewódzkiego odwodu operacyjnego na odcinku gaśniczym podawane są  kolejne dwa prądy gaśnicze w natarciu, oraz dwie kurtyny wodne w obronie sąsiadujących budynków stacji paliw oraz sortowni odpadów. Dodatkowo zostaje zbudowane stanowisko wodne na rzece Skawie oddalone od miejsca działań o ok. 1,7 km. (Plac Targowy)

Po dotarciu na miejsce koncentracji ćwiczeń wszystkich sił i środków biorących udział w ćwiczeniu, nastąpiła kontrola sprawności sprzętu oraz badań technicznych samochodów pożarniczych. Sprawdzenia dokonali dowódcy kompani gaśniczych „Wadowice” oraz „Zakopane” wchodzących w skład wojewódzkiego odwodu operacyjnego.

W kolejnej części ćwiczeń jednostki straży pożarnej, pod eskortą Policji, udały się na teren zakładu przetwarzania odpadów. Ich zadaniem było ugaszenie pożaru składowiska z wykorzystaniem przewoźnych i przenośnych działek wodno-pianowych dużej wydajności dostarczając wodę bezpośrednio z rzeki Skawa oraz metodą dowożenia z pobliskiego placu targowego, gdzie był zorganizowany punkt czerpania wody. W ramach ćwiczenia podano 10 prądów wody w tym 3 z działek wodno – pianowych oraz 3 z kurtyn wodnych. Najważniejszym celem ćwiczeń było utrzymanie ciągłości podawania środka gaśniczego w postaci wody oraz piany na palące się składowisko. wydajność wszystkich prądów gaśniczych wyniosła 10 m3/min. Przez okres trwania ćwiczenia zakładaną wydajność udało się utrzymać.

Około godziny 18:30 na placu KP PSP Sucha Beskidzka nastąpiło podsumowanie ćwiczeń.  Komendant Powiatowy PSP w Suchej Beskidzkiej podziękował zgromadzonym funkcjonariuszom PSP oraz członkom OSP za zaangażowanie i nieustanną gotowość do podejmowania działań ratowniczo-gaśniczych, a kierownik ćwiczeń wraz z rozjemcami omówili wykonane założenia.

Tekst i zdjęcia: mł. bryg. Łukasz Białończyk

Zdjęcia (26)

{"register":{"columns":[]}}