W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pożar tartaku w Bystrej Podhalańskiej

14.08.2021

Zdjęcia przedstawiają pożar tartaku w Bystrej Podhalańskiej

14 sierpnia 2021r. o godzinie 16:09 dyżurny stanowiska kierowania komendanta powiatowego otrzymał formatkę w Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego, że w miejscowości Bystra Podhalańska płonie tartak, ogień wyszedł na zewnątrz.  

Na miejsce zostały zadysponowane zastępy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Suchej Beskidzkiej, oraz Ochotniczej Straży Pożarnej z Bystrej Podhalańskiej, Jordanowa, Sidziny. W miarę rozwoju sytuacji do pożaru zostały zadysponowane następujące jednostki OSP z (powiat suski): Wysokiej, Toporzyska, Osielca, Osielca Górnego, Białki, Makowa Podhalańskiego, Grzechyni, Stryszawy, Suchej Beskidzkiej Miasto, Suche Beskidzkiej Błądzonki, Krzeszowa, Lachowic, Kurowa, Zembrzyc, Budzowa, Bieńkówki, Zawoi Dolnej, Kukowa, Zawoi Centrum. A także z powiatu nowotarskiego Jednostka Ratowniczo – Gaśnicza z Rabki Zdroju, Jednostka Ratowniczo – Gaśnicza nr 5 z Krakowa, OSP Chabówka z powiatu nowotarskiego, oficer operacyjny Komendanta Wojewódzkiego PSP w Krakowie oraz grupa operacyjna KP PSP Sucha Beskidzka.

Po dojechaniu na miejsce strażacy zastali pożar większości zabudowań tartacznych. Budynek produkcyjny był objęty ogniem. Strażacy podali kilka prądów wody na palący się tartak. Zasilanie wodne zorganizowano na pobliskim potoku. Podczas pożaru czterem osobom udzielono pierwszej pomocy, jednak przybyły na miejsce zespół ZRM po przebadaniu nikogo nie zabrał do szpitala.  

W działaniach udział brały 43 zastępy ok 200 strażaków.

Czynności wyjaśniające powstania pożaru prowadzi Policja.

W chwili obecnej działania jeszcze trwają. (15.08.2021r. godzina 00:20)  

Tekst: mł. bryg. Łukasz Białończyk, zdjęcia: arch. KP PSP Sucha Beskidzka

Zdjęcia (7)