W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pożar zakładu stolarskiego w Makowie Modhalańskim

04.09.2021

Zdjęcie przedstawia palący się zakład stolarski. Ogień wychodzi z dachu budynku.

4 września 2021r. o godzinie 23:12 dyżurny stanowiska kierowania komendanta powiatowego otrzymał formatkę w Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego, że w miejscowości Maków Podhalański na ulicy Wolności pali się zakład produkcyjny, w pobliżu są zagrożone domy.  

Na miejsce została zadysponowana cała załoga z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Suchej Beskidzkiej, podnośnik hydrauliczny z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej z Rabki Zdroju oraz Ochotniczej Straży Pożarnej z Makowa Podhalańskiego, Białki, Żarnówki, Grzechyni, Makowa Podhalańskiego Dolnego, Juszczyna, Suchej Beskidzkiej Miasto, Stryszawy, Skawicy Centrum.

Po dojechaniu na miejsce strażacy zastali pożar budynku zakładu stolarskiego wraz z dwoma wiatami. Ogień wyszedł na zewnątrz i zagrażał dwóm samochodom zaparkowanym pod jedną z wiat oraz budynkowi mieszkalnemu. Na miejscu brak osób poszkodowanych, droga dojazdowa zamknięta bramą.

Strażacy zabezpieczyli teren działań, otwarto bramę wjazdową prowadzącą na teren zakładu. W pierwszej fazie działań skierowano dwa prądy gaśnicze wody od strony zagrożonego budynku mieszkalnego oraz dwa prądy wody na palące się wiaty. W tym samym czasie odłączono zasilanie w budynku na głównym wyłączniku prądu, samochód bus wypchnięto z wiaty.

W dalszej fazie działań do budynku wprowadzono strażaków zabezpieczonych sprzęt ochrony dróg oddechowych celem zgaszenia zarzewi ognia w części biurowej, sprawdzenia budynku kamerą termowizyjną oraz wyczyszczenia i przelania odciągów trocin. Teren działań oświetlono. W momencie, gdy pożar przestał się rozprzestrzeniać, stanowiska gaśnicze przegrupowano i podano łącznie na palący się obiekt 10 prądów gaśniczych w tym trzy z drabin przenośnych.

W celu dotarcia do źródeł ognia rozebrano konstrukcję dachu, wyniesiono materiał produkcyjny na zewnątrz. Składowisko trocin przelano wodą przy użyciu lancy.

W działaniach udział brały 17 zastępy ok 81 strażaków.

Czynności wyjaśniające powstania pożaru prowadzi Policja.

Zdjęcia (8)