W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Charakterystyka Powiatu

 

 

Rejon operacyjny działania Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach obejmuje miasto i gminę Szamotuły, miasto i gminę Wronki, miasto i gminę Pniewy, miasto i gminę Ostroróg, miasto Obrzycko, gminę Obrzycko, gminę Duszniki, gminę Kaźmierz.

 

Na obszarze powiatu znajduje się 34 tyś ha lasów, co stanowi 30,5% ogólnej powierzchni.

 

Przez powiat przepływa rzeka Warta na długości 45 km.

 

Powiat Szamotulski jest ważnym węzłem komunikacyjnym. Przez obszar powiatu przebiegają drogi o znaczeniu międzynarodowym, krajowym wojewódzkim i lokalnym. Krzyżują się tutaj dwie ważne arterie: szlak kolejowy Północ - Południe (Wybrzeże Bałtyku - Poznań, Warszawa Śląsk) i drogowy Zachód - Wschód (Paryż - Berlin - Moskwa).

Powiat odznacza się także gęstą siecią dróg, m.in.:

1. Trasa nr A2   Świecko – Nowy Tomyśl – Poznań (autostrada)

2. Trasa nr 92    Poznań – Świecko i Świnoujście z rozjazdem  w Pniewach. Droga jednopasmowa o dużym natężeniu ruchu tranzytowego  - o długości 42km,

3.  Poznań – Szamotuły - o długości 32 km,

4.  Pniewy – Szamotuły - o długości 26 km,

5.  Szamotuły – Piotrowo – Czarnków - o długości 32 km.

 

Obszar powiatu zabezpiecza Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza PSP w Szamotułach oraz 65 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych w tym:

11 jednostek włączonych do KSRG

54 jednostek będących poza KSRG

 

Więcej informacji na temat powiatu szamotulskiego