W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pożar budynków gospodarczych i garażu

27.09.2025

Spalone budynki gospodarcze, jest noc

W sobotę, 27 września 2025 roku o godz. 23.28 dyżurny Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach odebrał zgłoszenie o pożarze szopy w miejscowości Stare gm. Kaźmierz.

Dyżurny Stanowiska Kierowania w Szamotułach natychmiast do zdarzenia zadysponował dwa zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Szamotułach, zastępy OSP Kaźmierz, OSP Chlewiska, OSP Bytyń, OSP Sokolniki Małe oraz powiadomił Policje.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali pożar dwóch drewnianych szopek, zaczynał palić się garaż murowany. Właściciel przystąpił do gaszenia za pomocą podręcznego sprzętu gaśniczego i węża ogrodowego, brak osób poszkodowanych.
Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, oświetlenie terenu działań, podaniu trzech prądów gaśniczych w natarciu na palące się szopki i garaż, podaniu jednego prądu gaśniczego w obronie na budynki gospodarcze i mieszkalny, wyniesieniu nadpalonych elementów wyposażenia, rozebraniu części pokrycia dachowego garażu, sprawdzeniu obiektu kamera termowizyjna w celu wykluczenia innych zarzewi ognia oraz dogaszeniu pogorzeliska..
Spaleniu uległy dwie drewniane szopy, część murowanego garażu, motocykle, tokarnia, piła taśmowa, elektronarzędzia, betoniarka, wyposażenie garażu, ule 15szt. oraz dwa drzewa w pobliżu.
Straty wyniosły ok. 200 tys., natomiast uratowano mienie o wartości ok. 1 mln. złotych.
W działaniach gaśniczych brało udział 6 zastępów (31 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej oraz Policja.

Opracował: st. ogn. Łukasz Kawka, Zespół Prasowy Komendanta Powiatowego PSP w Szamotułach
Zdjęcia: asp. Gracjan Włodarczak, JRG Szamotuły

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}