W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Śmiertelny pożar w Pasymiu

09.06.2021

Zdjęcie przedstawia dom letniskowy objęty pożarem, ogień wychodzi przez wszystkie otwory na poddaszu.

Do tragicznego w swoich skutkach pożaru doszło 5 czerwca 2021r. w miejscowości Pasym. 25 minut po północy dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Szczytnie otrzymał informację o pożarze budynku letniskowego nad jeziorem Kalwa.

Po dojeździe na miejsce zdarzenia kierujący działaniami ratowniczymi zastał poddasze domu letniskowego oraz parter budynku w ogniu. Schody prowadzące na kondygnację poddasza były częściowo spalone. Ze względu na późne zauważenie zagrożenia ekipy ratownicze w momencie przyjazdu zastały pożar w fazie rozwiniętej.  W takcie prowadzonych działań gaśniczych odnaleziono dwie osoby poszkodowane, które w wyniku pożaru poniosły śmierć. Pożar ugaszono.

Świadek zdarzenia przed przyjazdem służb ratunkowych podjął nieudaną próbę ewakuacji osób poszkodowanych z balkonu- niestety miał za krótką drabinę. Udał się po dłuższą drabinę, jednak po powrocie na miejsce zdarzenia, ze względu na wysoką temperaturę nie był w stanie jej rozstawić. Od tego momentu nie miał już kontaktu z poszkodowanymi.

Tej tragedii można było prawdopodobnie uniknąć. W pogorzelisku nie odnaleziono śladów obecności urządzeń alarmujących o pożarze - typu czujka dymu, czy czadu (sprzęt o wartości niewiele powyżej 100zł), które w momencie wystąpienia zagrożenia, zaalarmowałyby użytkowników obiektu o niebezpieczeństwie we wczesnej fazie pożaru. Przy tej tragedii apelujemy do wszystkich czytelników o zabezpieczenie Państwa domostw, domków letniskowych, przyczep campingowych w urządzenia alarmujące na wypadek powstania pożaru. Ta niewielka inwestycja może uratować życie Państwa lub użytkowników Państwa obiektów.

Zdjęcia (4)