W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wypadek cysterny propan-butan w m. Grom, gm. Pasym

22.03.2021

Na zdjęciu widać cysternę z gazem propan-butan w rowie, przewróconą na prawy bok pojazdu

Dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Szczytnie, 19 marca 2021r. tuż po godzinie 15, otrzymał zgłoszenie o wypadku samochodu ciężarowego- cysterna, którym przewożony był skroplony gaz propan-butan w miejscowości Grom, gm. Pasym.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia i przeprowadzeniu rozpoznania, kierujący działaniami ratowniczymi potwierdził wypadek samochodu ciężarowego z naczepą-cysterną, przewożącą skroplony gaz propan-butan nr ONZ 1965.  W chwili przybycia pierwszych zastępów ciągnik wraz naczepą znajdował się na prawym boku w pobliskim rowie. Pojazdem podróżował 46 letni kierowca, któremu pomocy udzielili ratownicy medycznie najeżdżający na miejsce zdarzenia, tuż przed przybyciem straży pożarnej. Stan kierowcy ratownicy określili jako dobry, po przebadaniu  pozostał na miejscu zdarzenia. Działania zastępów straży pożarnej polegały na  zabezpieczeniu miejsca zdarzenia poprzez zablokowanie drogi pojazdami pożarniczymi w obu kierunkach, wyznaczenie  strefy bezpiecznej w odległości 150m od pojazdu, niedopuszczenie osób postronnych w miejsce prowadzonych działań. Potwierdzono rodzaj i ilość przewożonego medium - skroplony gaz propan-butan nr ONZ 1965 w ilości 50 tys. litrów. Podczas próby oceny uszkodzeń cysterny oraz próby odczytu parametrów z przyrządów pomiarowych cysterny - stwierdzono uszkodzenia poszycia płaszcza zewnętrznego.  Z wykorzystaniem miernika wielogazowego oraz poprzez ocenę wizualną stwierdzono brak wycieków, brak możliwości odczytu parametrów z urządzeń pomiarowych ze zbiornika (cysterna przewrócona na stronę, na której znajdują się przyrządy pomiarowe). We współpracy z Policją zorganizowano objazdy, w celu udrożnienia ruchu.

W drugiej fazie działań kierujący działaniami ratowniczymi zadysponował na miejsce zdarzenia dodatkowe siły i środki: grupę ratownictwa chemiczno-ekologcznego, dwa dźwigi o parametrach udźwigowych powyżej 35 ton, zapasową cysternę z osprzętem, który umożliwi przepompowanie cieczy z uszkodzonej cysterny. Ze względu na potrzebę użycia specjalistycznego sprzętu, mając na uwadze specyfikę zdarzenia podjęto również działania mające na celu zorganizowanie na miejsce prowadzonych działań piaskarki w celu przygotowania podłoża pod pracę ciężkiego sprzętu.

Po dotarciu na miejsce zdarzenia specjalistycznej grupy ratownictwa chemicznego z Olsztyna -SGRChem Olsztyn, ciężkiego sprzętu typu dźwigi, zapasowej cysterny oraz Grupy Operacyjnej KW PSP w Olsztynie, rozpoczęto prace zmierzające do postawienia cysterny na koła, aby móc przepompować część cieczy do cysterny zastępczej. Podczas wykonywania działań przez pracowników dźwigów oraz firmy transportowej, strażacy wspierali działania poprzez pomoc w montażu pasów mocujących na cysternie, monitorowano strefy wokół cysterny z wykorzystaniem sprzętu pomiarowego oraz zabezpieczanie terenu działań pod względem gaśniczym. Po przepompowaniu połowy przewożonej cieczy do cysterny zastępczej, podjęto działania mające na celu postawienie ciągnika i cysterny na drodze na kołach  - działania te wykonywali pracownicy obsługujący dźwigi.

Po odholowaniu cysterny biorącej udział w zdarzeniu, kierujący działaniami ratowniczymi poinformował Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Szczytnie o usunięciu zagrożenia i zakończeniu działań.

Opracował: kpt. Łukasz Wróblewski

Zdjęcia: Archiwum KP PSP w Szczytnie

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}