W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ćwiczenia las Tuczno - Człopa

12.07.2021

W dniu 12 lipca br. odbyły się ćwiczenia taktyczne w zakresie gaszenia pożaru lasu, które przeprowadzone zostały w ramach zgrupowania gminnego jednostek OSP z terenu gmin Człopa i Tuczno.  

Ćwiczenia las Tuczno - Człopa

Całość została poprzedzona szkoleniem praktycznym w zakresie zasad funkcjonowania łączności podczas działań ratowniczych, oraz teoretycznym w obszarze organizacji systemu dystrybucji wody na duże odległości, przećwiczono także zasady udzielania Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy. Powyższe szkolenie realizowane zostało przez funkcjonariuszy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Komendy Powiatowej PSP w Wałczu. Następnie przystąpiono do realizacji założenia taktycznego w ramach przybyłych sił i środków. 

Celem przeprowadzonych ćwiczeń było ugaszenie pozorowanego pożaru oddziału leśnego, na terenie którego znajdował się drzewostan iglasty w wieku poniżej 20 lat. W ramach przyjętej taktyki gaszenia pożaru założono podanie czterech prądów gaśniczych w natarciu z zapewnieniem ciągłości podawania skutecznych prądów gaśniczych przy możliwości poboru wody z najbliższego źródła, oddalonego o 1200 m od miejsca prowadzonych działań.  Przyjęty scenariusz działań obejmował dowożenie wody do zbiornika o pojemności 10000 l, od którego założono budowę magistrali do  dystrybucji środka gaśniczego do pojazdów bezpośrednio zaangażowanych do działań gaśniczych. 

W ćwiczeniach uczestniczyły jednostki OSP z gmin Człopa i Tuczno tj. OSP Człopa, OSP Mielęcin, OSP Tuczno, OSP Marcinkowice, OSP Lubiesz oraz zastęp JRG Wałcz. Łącznie 
w przedsięwzięciu uczestniczyło 50 strażaków. 

Ćwiczenia przeprowadzone zostały na terenie Lasów Państwowych zarządzanych przez Nadleśnictwo Człopa oraz Nadleśnictwo Tuczo. 

Tekst: kpt. Grzegorz Kasperowicz
Zdjęcia: kpt. Marcin Kulczyk

Zdjęcia (4)