W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pożary kominów

08.02.2021

W związku z dużą ilością pożarów przewodów kominowych powstałych w ostatnim czasie na terenie powiatu wałeckiego (29 pożarów od 01 października 2020 r.), Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Wałczu informuje, że w myśl aktualnie obowiązujących przepisów prawa budowlanego oraz ochrony przeciwpożarowej, przewody kominowe i wentylacyjne należy poddawać przeglądowi okresowemu raz do roku.

Zdjęcie przedstawia samochód SHD-23 na tle budynku z którego wydobywają się płomienie z komina

Przeglądu tego może dokonywać osoba z odpowiednimi uprawnieniami bądź mistrz kominiarski, a potwierdzeniem tych czynności jest stosowny protokół.

Z kolei samo czyszczenie powinno być przeprowadzane raz na 3 miesiące w przewodach podłączonych do palenisk opalanych paliwem stałym (w budynkach zbiorowego żywienia i gastronomii raz w miesiącu), natomiast paliwem płynnym lub gazowych raz na 6 miesięcy. Przewody wentylacyjne czyści się raz do roku.

Stosowanie się do powyższych przepisów zapewni Ci pełne bezpieczeństwo.

W przypadku powstania pożaru należy bezzwłocznie powiadomić Państwową Straż Pożarną tel. 998 lub tel. 112.

Tekst: mł. kpt. Marcin Kulczyk

Zdjęcia: OSP Witankowo.

Zdjęcia (2)