OLiOC przy Pikniku Rodzinnym
31.05.2026
Ochrona Ludności i Obrona Cywilna - podczas Dni Rodziny strażacy uświadamiali i szkolili na wypadek pojawienia się zagrożęń
Ochrona Ludności i Obrona Cywilna
Służby mundurowe wspólnie edukowały mieszkańców w zakresie ochrony ludności i obrony cywilnej
Podczas wydarzenia zorganizowanego dla mieszkańców strażacy przygotowali specjalny namiot edukacyjny, w którym prowadzono działania informacyjne oraz szkoleniowe z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej. Celem przedsięwzięcia było zwiększenie świadomości mieszkańców na temat właściwego postępowania w sytuacjach zagrożenia oraz przygotowania społeczeństwa do reagowania w sytuacjach kryzysowych.
W namiocie uczestnicy mogli zapoznać się z materiałami edukacyjnymi dotyczącymi zasad alarmowania i ostrzegania ludności, ewakuacji, pierwszej pomocy oraz sposobów przygotowania się na różnego rodzaju zagrożenia. Strażacy prezentowali również wyposażenie wykorzystywane podczas działań ratowniczych oraz odpowiadali na pytania mieszkańców dotyczące bezpieczeństwa i reagowania w sytuacjach kryzysowych.
W wydarzeniu uczestniczyły także inne służby mundurowe, w tym Policja oraz Straż Graniczna. Funkcjonariusze przygotowali własne stoiska informacyjne, prezentując specyfikę swojej służby, sprzęt wykorzystywany podczas codziennej pracy oraz zadania realizowane na rzecz bezpieczeństwa obywateli. Odwiedzający mogli porozmawiać z przedstawicielami poszczególnych formacji, poznać zasady ich działania oraz dowiedzieć się, jak wygląda współpraca służb podczas sytuacji kryzysowych i akcji ratowniczych.
Dużym zainteresowaniem cieszyły się pokazy sprzętu, materiały edukacyjne oraz praktyczne porady dotyczące bezpieczeństwa. Wydarzenie było doskonałą okazją do integracji mieszkańców ze służbami odpowiedzialnymi za ochronę życia, zdrowia i mienia, a także do budowania świadomości w zakresie ochrony ludności i obrony cywilnej.
Organizatorzy podkreślali, że współpraca różnych formacji mundurowych odgrywa kluczową rolę w zapewnianiu bezpieczeństwa lokalnej społeczności. Wspólna obecność strażaków, policjantów oraz funkcjonariuszy Straży Granicznej pozwoliła uczestnikom lepiej poznać zadania poszczególnych służb i zrozumieć znaczenie ich działań na rzecz bezpieczeństwa państwa i obywateli.
Opracowanie i zdjęcia: mł. bryg. Melnik Wojciech