W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kampania społeczna ,,STOP POŻAROM TRAW"

07.04.2021

Na zdjęciu plakat obrazujący drzewo po jednej stronie zielone po drugiej objęte pożarem. Na plakacie napis Stop Pożarom Traw Ziemia jest tylko jedna.

Przełom zimy i wiosny to okres, w którym wyraźnie wzrasta liczba pożarów traw na łąkach i nieużytkach rolnych. Spowodowane jest to wypalaniem suchych traw i pozostałości roślinnych. Za większość pożarów traw odpowiedzialny jest człowiek. Tylko w tym roku od 1 marca do dnia dzisiejszego na terenie powiatu wielickiego strażacy interweniowali blisko 40 razy w związku z pożarami traw.

Pożary traw są niebezpieczne dla zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt. W roku 2020 na terenie kraju w związku z pożarami traw śmierć poniosło 8 osób a 54 zostało rannych. Niejednokrotnie w takich pożarach ludzie tracą dobytek całego życia.  Pożary traw zagrażają lasom, domom i zabudowaniom gospodarczym, bezpowrotnie niszczą faunę i florę.

Strażacy przypominają, że wypalanie traw jest zabronione. Kodeks wykroczeń przewiduje za to karę grzywny w wysokości nawet do 5 tys. zł. Jeśli wypalanie traw spowoduje pożar, który zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do 10 lat.

Opracowanie: st. kpt. Michał Masternak, KP PSP w Wieliczce
Zdjęcie: KG PSP

 

Materiały

Materiały informacyjne poświęcone kampanii społecznej "STOP POŻAROM TRAW"
Pożary traw
Pożar​_traw​_-​_mat​_z​_KG​_PSP.mp4 5.11MB

Wideo