W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pracowity piątek wielickich strażaków

03.09.2021

Na zdjęci po lewej stronie widoczny strażak stojący strażak w hełmie i ubraniu specjalnym patrzący na znajdujący się w oddali śmigłowiec LPR

W dniu 03 września 2021r. w godzinach popołudniowych Straż Pożarna w Wieliczce przyjęła zgłoszenia o wypadkach na autostradzie A4 (na 440 i 444 kilometrze w kierunku Tarnowa).

Pierwsze zdarzenie w Brzeziu dotyczyło  zderzenia dwóch samochodów osobowych, gdzie poszkodowana została jedna osoba. W tym czasie Straż Pożarna w Wieliczce przyjęła zgłoszenie o wypadku samochodu ciężarowego z busem. W zdarzeniu uczesniczyło 8 osób . Dyspozytor Straży Pożarnej dysponował zastępy adekwatnie do charakteru zdarzenia.

Do pierwszego zdarzenia zadysponowano 5 zastępów Straży Pożarnej. Część z tych zastępów przedysponowano do zderzenia busa z samochodem ciężarowym, gdzie łącznie 9 zastępów prowadziło działania ratownicze. Na miejsce przybyły m.in. grupa operacyjna Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wieliczce w składzie naczelnik wydziału ds. operacyjno-szkoleniowych kpt. Bartosz Kłosowicz oraz zastępca dowódcy jednostki ratowniczo-gaśniczej asp. sztab. Paweł Czapla, zastępy z:  JRG Wieliczka, OSP Kłaj, OSP Szarów, OSP Niepołomice oraz JRG Bochnia (w ramach pomocy sąsiedzkiej).

Na miejscu zdarzenia do 2 osób wykonano dostęp przy użyciu narzędzi hydraulicznych. Następnie ewakuowano je przy użyciu noszy typu deska. Łącznie 5 osób zostało zabranych do szpitala z czego 2 osoby poszkodowane  zostały zabrane przez 2 śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Po zabraniu osób poszkodowanych do szpitala usunięto pozostałe skutki zdarzenia i zakończono działania.

W trakcie powrotu zastępów do koszar dyspozytor Straży Pożarnej przyjął zgłoszenie o pożarze jednego z zakładów w Niepołomickiej Strefie Przemysłowej. Część zastępów ponownie przedysponowano do działań. Na miejscu okazało się, że pożarem objęty jest komin we wspomnianym zakładzie. Pożar szybko ugaszono i wrócono do koszar.

Dziękujemy wszystkim jednostkom Ochotniczych Straży Pożarnych biorącym udział w zdarzeniach za gotowość operacyjną i szybką interwencję.

 

Opracowanie: st. kpt. Chmura Damian

Zdjęcie: archiwum JRG

Zdjęcia (2)