W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Uroczystość włączenia jednostki OSP Lasków do KSRG połączona z obchodami Dnia Strażaka w Gminie Dąbrówka i przekazaniem dwóch średnich samochodów ratowniczo – gaśniczych dla jednostek OSP

23.05.2021

23 maja 2021 r. w Gminie Dąbrówka pow. wołomiński odbyła się uroczysta zbiórka z okazji włączenia Ochotniczej Straży Pożarnej w Laskowie w struktury Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

Zdjęcie przedstawia gości biorących udział we mszy świętej prowadzonej przez księdza kapelana na placu przed budynkiem OSP w Dąbrówce

Uroczystość włączenia jednostki OSP Lasków do Krajowego Systemu ratowniczo – gaśniczego była połączona z obchodami Dnia Strażaka w Gminie Dąbrówka i przekazaniem dwóch średnich samochodów ratowniczo – gaśniczych dla jednostek OSP.
Rozpoczęcie głównych uroczystości poprzedziła Msza Święta w intencji strażaków. Uroczystość włączenia do KSRG odbyła się na placu przed budynkiem OSP w Dąbrówce.
Główne uroczystości rozpoczęto od złożenia meldunku. Meldunek od Dowódcy Uroczystości - przyjął st. bryg. Bogusław Majchrzak Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej. Następnie odegrano Hymn Państwowy Mazurek Dąbrowskiego. Po przywitaniu gości nastąpiła uroczystość przekazania Decyzji Komendanta Głównego PSP o włączeniu jednostki OSP Lasków do KSRG.
W trakcie zbiórki wyróżniono odznaczeniami zasłużonych strażaków z jednostek OSP, a następnie przekazano dwa nowe samochody ratowniczo – gaśnicze.
Pierwszy samochód został przekazany dla w Ochotniczej Straży Pożarnej  w Zaścieniach. Zakup samochodu był możliwy dzięki ścisłej współpracy Urzędu Gminy w Dąbrówce z NWFOŚiGW, MSWiA, Samorządem woj. Mazowieckiego,  przy wsparciu  KP PSP w Wołominie, KW PSP Warszawie  oraz KG PSP oraz inicjatywie Ochotniczej Straży Pożarnej w Zaścieniach.
Podczas uroczystości przekazano również średni samochód ratowniczo – gaśniczy, który pochodzi z wygranej w ramach profrekwencyjnej inicjatywy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji „Bitwa o wozy” tura II. Inicjatywa była skierowana do wszystkich  gmin w Polsce o ilości do 20 tys. mieszkańców. Gminy  z największą frekwencją udziału w wyborach otrzymały promesy na zakup średnich wozów ratowniczo-gaśniczych.
Dzięki udziałom mieszkańców w wyborach zwycięska nagroda przypadła gm. Dąbrówka. Na postawie decyzji Zarządu Gminnego OSP w Dąbrówce nowy samochód ratowniczo – gaśniczy został przyznany nowo włączonej do KSRG jednostce OSP Lasków.

    W uroczystości udział wzięli:

  • Pani Bożena Żelazowska – Poseł na Sejm RP,
  • Pan Piotr Uściński – Poseł Na Sejm RP,
  • Pan Władysław Bartoszewski Poseł na Sejm RP,
  • Pan Michał Pruszyński – Szef Gabinetu Politycznego MSWiA
  • Dh Teresa Tiszbierek W-ce Prezes Zarządu Głównego ZOSP RP,
  • Pan Karol Małolepszy – Przedstawiciel Marszałka Województwa Mazowieckiego
  • St. bryg. Bogusław Majchrzak Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Wołominie wraz ze swoim Zastępcą st. bryg. Wiesławem Drosio i kadrą Komendy.
  • Dh Paweł Bednarczyk Prezes ZOP ZOSP RP w Wołominie wraz druhami strażakami z  Zarządu Powiatowego,  
  • Pani Agnieszką Gryglas – Przewodnicząca Rady Gminy Dąbrówka wraz z Radnymi Gminy Dąbrówka,
  • Samorządowcy, Poczty Sztandarowe, Delegacje, strażacy z zaprzyjaźnionych jednostek OSP goście mieszkańcy gminy.

Podsumowania uroczystości dokonał Radosław Korzeniewski Wójt Gminy Dąbrówka , który podziękował przybyłym gościom i zapewnił  o swojej gotowości do wykonywania zadań.  Włączenie do KSRG to dla naszych druhów powód do dumy, ale również wyzwanie i większe obowiązki jakie teraz będą na nich spoczywać.

Opracował: bryg. Jarosław Kłak
Foto: Jakub Pietrzak - Wieści Podwarszawskie

Zdjęcia (5)