W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nowy sezon grzewczy przyniósł już pierwsze ofiary śmiertelne. Zadbajmy o nasze bezpieczeństwo!

11.10.2021

Zdjęcie nocne przedstawiające pożar parterowego budynku mieszkalnego jednorodzinnego. Płomienie wydobywają się spod pokrycia dachu. W wejściu do płonącego budynku widoczny jest strażak w ubraniu specjalnym, wyposażony w aparat powietrzny.

Nastały pierwsze chłodne dni, w związku z czym rozpoczęliśmy sezon grzewczy w naszych domach i mieszkaniach, a tym samym wzrosło zagrożenie pożarowe.

Od początku września br. do niedzieli (26 września) strażacy odnotowali w wyniku pożarów 21 ofiar śmiertelnych oraz 165 osób rannych.

Aby właściwie przygotować się do sezonu grzewczego i zwiększyć swoje bezpieczeństwo, straż pożarna przypomina o obowiązku:

 • okresowej kontroli polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego:
  - instalacji gazowej oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych) - co najmniej raz w roku, a w przypadku budynków o powierzchni zabudowy przekraczającej 2000 m2 oraz innych obiektów budowlanych o powierzchni dachu przekraczającej 1000 m2  - co najmniej dwa razy w roku (w terminach do 31 maja oraz do 30 listopada),
  - instalacji elektrycznej - co najmniej raz na 5 lat; 
 • usuwania zanieczyszczeń z przewodów dymowych i spalinowych, w okresach ich użytkowania w obiektach lub ich częściach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego:
  - od palenisk opalanych paliwem stałym (np. w piecach na węgiel lub drewno) - co najmniej raz na 3 miesiące,
  - od palenisk opalanych paliwem płynnym lub gazowym (np. w piecach gazowych lub olejowych) -  co  najmniej raz na 6 miesięcy,
 • usuwania zanieczyszczeń z przewodów wentylacyjnych w ww. obiektach lub ich częściach - co najmniej raz w roku, jeżeli większa częstotliwość nie wynika z warunków użytkowych.

Dla zwiększenia poziomu bezpieczeństwa strażacy rekomendują również montowanie domowych czujek dymu. W domach z piecami na węgiel, drewno (w tym kominkami) lub piecykami gazowymi dodatkowo zaleca się instalowanie czujników czadu (tlenku węgla).

Opracowanie: Zespół prasowy /Biuro Rozpoznawania Zagrożeń KG PSP
Zdjęcia:  kpt. Artur Brodowski  KP PSP w Olecku

{"register":{"columns":[]}}