W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Kuwejt

Informacje ogólne

Położenie geograficzne, ludność, obszar, stolica, język urzędowy

Państwo Kuwejt położone jest w północno wschodniej części Półwyspu Arabskiego, na północno-zachodnim wybrzeżu Zatoki Perskiej. Długość granic lądowych wynosi 464 km: granica z Irakiem (242 km) od północy i zachodu oraz z Arabią Saudyjską (222 km) od południa i zachodu. Dodatkowo 499 km to wybrzeże morskie. Powierzchnia kraju wynosi łącznie 17,818 km2.

Liczba ludności wynosi łącznie 4,4 mln mieszkańców, z tego obywatele Kuwejtu stanowią 1,5 mln, zaś imigranci zarobkowi 2,9 mln.

Praktycznie całość populacji kraju mieszka w mieście Kuwejt, gdzie znajduje się siedziba emira, parlamentu, urzędy centralne, centrum finansowe, porty. Poza stolicą zamieszkałe obszary stanowią niewielkie miejscowości otaczające rafinerie oraz miejsca wydobycia ropy naftowej oraz gazu, a także bazy wojskowe.

Językiem urzędowym Państwa Kuwejt jest język arabski. W powszechnym użytku jest także język angielski.
 

Warunki klimatyczne

Państwo Kuwejt charakteryzuje się suchym klimatem pustynnym. Zimą średnia temperatura wynosi ok. 15-18 °C.  Jest to też okres opadów, często gwałtownych ulew powodujących lokalne podtopienia. Wiosną temperatury gwałtownie rosną, pod koniec marca przekraczając 30 °C. Jest to także sezon burz piaskowych, sprowadzanych przez wiatry wiejące z Półwyspu Arabskiego. Latem występują wysokie upały, temperatura od lipca do sierpnia przekracza 50 °C w dzień i 40 °C w nocy. Kuwejt jest jednym z najgorętszych miejsc na Ziemi. Latem 2021 r. temperatura przekroczyła 56 °C. Jest także państwem o niewielkiej ilości opadów atmosferycznych w ciągu roku. Roczna wielkość opadów atmosferycznych wynosi niecałe 100 ml na 1 m2.

Główne bogactwa naturalne

Ropa naftowa.
Jednym z najważniejszych zasobów naturalnych Państwa Kuwejt są rezerwy ropy naftowej, której rezerwy według badań geologicznych stanowią nieco poniżej 8-10% wszystkich światowych rezerw. Rząd Kuwejtu podaje, że jego rezerwy wynoszą około 104 mld baryłek. Dziennie wydobycie w 2021 oscylowało na poziomie 2,5 mln baryłek. Część zasobów znajduje się w saudyjsko-kuwejckiej strefie neutralnej. Zasoby ropy Kuwejtu w tym regionie szacuje się na 2,5 mld baryłek. W Kuwejcie znajdują się drugie co do wielkości na świecie rezerwy ropy naftowej - pole Burgan, szacowane na 66 do 75 mld baryłek. 

Gaz ziemny
Kuwejt jest uważany za jednego z największych producentów gazu ziemnego na świecie. W regionie Bliskiego Wschodu zasoby gazu ziemnego Kuwejtu są uważane za siódme pod względem wielkości. Kuwait Petroleum Corporation jest właścicielem wszystkich rezerw gazu ziemnego w kraju. Kuwejt sam zużywa ogromne ilości gazu ziemnego, a eksperci uważają, że zapotrzebowanie na surowiec w regionie jest znacznie większe niż obecna produkcja Kuwejtu. Zużycie gazu ziemnego w Kuwejcie wzrastało średnio o około 10% rocznie. Oprócz drugich co do wielkości złóż ropy naftowej na świecie, złoże Burgan posiada również ogromne rezerwy gazu ziemnego, które szacuje się na 1,9 biliona m3 gazu.

System walutowy, kurs i wymiana

Walutą jest dinar kuwejcki (KWD), który jest pozwiązany z nieujawnionym koszykiem walut, z dominacją dolara amerykańskiego. Jest to również najdroższa waluta na świecie. 
1 dinar = 1000 filsów
1 KWD = ok. 13 PLN 
 

Religia

Religią dominującą wśród mieszkańców Państwa Kuwejt jest islam.

Wykaz dni świątecznych i wolnych od pracy

•    1 stycznia - Nowy Rok
•    25 lutego – Dzień Narodowy 
•    26 lutego – Dzień Wyzwolenia
•    3 maja - Eid Al Fitr
•    10 lipca - Eid Al Adha
•    31 lipca – Islamski Nowy Rok
•    9 października - Urodziny Proroka Mahometa

Infrastruktura transportowa

Łączna długość dróg wynosi 5 749 km. W użyciu są ponad 2 miliony samochodów osobowych i 500 000 komercyjnych taksówek, autobusów i ciężarówek. Na głównych autostradach maksymalna prędkość wynosi 120 km/h . 

W kraju nie ma systemu kolejowego, tramwajowego ani metra. 

W Kuwejcie funkcjonuje jedno międzynarodowe lotnisko cywilne o przepustowości 13 mln pasażerów rocznie, łączące Kuwejt z głównymi miastami Europy Zachodniej, USA oraz Azji i Afryki. Trwa rozbudowa o Terminal 2, mający zwiększyć przepustowość do 25 mln pasażerów.

Infrastruktura portowa:
Port Shuwaikh - główny port handlowy w Kuwejcie. Posiada 21 miejsc postojowych, z czego 14 miejsc ma głębokość 10 metrów, 4 miejsca postojowe mają głębokość 8,5 metra, a 3 miejsca postojowe mają głębokość 6,7 metra. Ruch statków wpływających do portu i wypływających z niego odbywa się przez kanał nawigacyjny pogłębiony wewnątrz Zatoki Kuwejckiej. Długość tego kanału wynosi około 8 km, a jego głębokość 8,5 metra przy minimalnym poziomie wody w czasie pływu. Podczas każdego przypływu port może przyjmować statki o zanurzeniu 7,5 metra, a podczas przypływu statki o zanurzeniu 9,6 metra.

Port Shuaiba – w jego skład wchodzą platformy do obsługi ruchu handlowego, kontenerów oraz platforma produktów naftowych. Platforma ta jest zarządzana przez Kuwait National Petroleum Company. W porcie znajduje się 20 miejsc do cumowania o głębokości od 10 do 14 metrów. Cztery z tych nabrzeży są wykorzystywane do obsługi kontenerów. Molo naftowe ma głębokość 16 metrów. W porcie znajdują się dwa małe baseny morskie dla jednostek pływających i barek.

Port Doha -  to mały port przybrzeżny o głębokości 4,3 metra. Jest głównie używany przez małe jednostki, barki i małe statki pływające pomiędzy krajami Zatoki Perskiej i wykonujące usługi przybrzeżne. Jest to basen półzamknięty przegrodami falowymi. Wewnątrz portu rozciąga się dziewięć basenów z małymi miejscami do cumowania.

Obowiązek wizowy

Wydawanie wiz na lotnisku (on arrival) jest wstrzymane. Wznowiono wydawanie wiz w systemie e-wiza – należy złożyć wniosek przez internet (https://evisa.moi.gov.kw/)  a następnie udać się do przedstawicielstwa dyplomatycznego Kuwejtu w Polsce. Osoby podróżujące w celach biznesowych powinny przedstawić zaproszenie od instytucji/firmy zapraszającej.
Aplikować mogą jedynie osoby zaszczepione preparatami uznawanymi przez Państwo Kuwejt tj. Pfizer (2 dawki), AstraZeneca (2 dawki), Moderna (2 dawki), Johnson and Johnson (1 dawka). Szczepienie jest ważne 9 miesięcy od otrzymania pełnej dawki. Po upłynięciu tego terminu konieczne jest przedstawienie dowodu na przyjęcie dawki wspomagającej. Do aplikacji wizowej należy załączyć certyfikat szczepienia, zawierający kod QR (np. Europejski certyfikat szczepienia).
Przed wyjazdem należy się także zapoznać z obecnymi wymaganiami wjazdowymi wprowadzonymi w związku z pandemią COVID-19. 
Szczegółowe informacje dostępne są tutaj - https://www.gov.pl/web/dyplomacja/kuwejt 

System administracyjny

Ustrój polityczny

Państwo Kuwejt to monarchia absolutna. Na czele państwa stoi emir Nawaf Al-Ahmad Al- Jaber Al-Sabah. Następcą tronu jest książę Mishal Al-Ahmad Al-Jaber Al-Sabah. Funkcję premiera sprawuje Sabah al-Khalid Al-Sabah. 

Władza ustawodawcza i wykonawcza

Władza wykonawcza oraz część ustawodawczej spoczywa w rękach emira, premiera i mianowanej przez króla Rady Ministrów. Istnieje jednoizbowy parlament (Zgromadzenie Narodowe). Zgodnie z konstytucją z 1962 roku powszechne wybory do parlamentu odbywają się co 4 lata, ostatnie odbyły w 2020 r. Zasiada w nim 65 posłów. Izba posiada funkcję ustawodawczą i doradczą. Wszystkie zmiany w prawie muszą być zaakceptowane przez emira i/lub mianowany przez niego rząd.

Struktura administracji gospodarczej

W skład rządu Państwa Kuwejt wchodzą następujące ministerstwa gospodarcze: finansów; handlu i przemysłu; ropy naftowej. Głównym państwowym organem gospodarczym jest Kuwait Direct Investment Promotion Authority (KDIPA), wdrażająca program reform ekonomicznych oraz przyciągająca zagranicznych inwestorów.

Podział administracyjny  

Kuwejt dzieli się na 6 regionów: Region Ahmadi, Region Al-Asimah (Stołeczny), Region Farwaniya, Region Hawalli, Region Jahra i Region Mubarak Al-Kabeer.

Samorząd gospodarczy

Administracją biznesu prywatnego zajmują się Kuwait Chamber of Commerce & Industry (https://www.ekcci.org.kw/newweb/). W Kuwejcie działają także branżowe stowarzyszenia gospodarcze. Przynależność do izb gospodarczych jest obowiązkowa.

Sądownictwo gospodarcze

Sądownictwo gospodarcze jako odrębna część prawa praktycznie nie istnieje. Spory handlowe są zgłaszane poprzez Kuwait Chamber of Commerce & Industry (https://www.ekcci.org.kw/newweb/) i rozstrzygane przez kuwejckie sądy. 

Gospodarka

Ogólna charakterystyka sytuacji gospodarczej

Gospodarka Kuwejtu jest zdominowana przez sektor wydobycia i przetwórstwa ropy naftowej. Kuwejt jest jednym z dziesięciu największych producentów i eksporterów ropy na świecie. Przemysł naftowy odpowiada za połowę PKB kraju oraz ok. 94,4% przychodów do budżetu państwa.
Kuwejt posiada niewielką, ale bogatą, względnie otwartą gospodarkę bazującą na zasobach ropy naftowej - około 102 mld baryłek - ponad 6 % rezerw światowych. 

Rok fiskalny w Kuwejcie jest od 1 kwietnia do 31 marca.

Główne sektory gospodarki

ropa naftowa, petrochemia, produkcja stali, cement, budowa i remont statków, odsalanie, przetwórstwo spożywcze, materiały budowlane

Tabela najważniejszych wskaźników makroekonomicznych

Wyszczególnienie

2020

2019

PKB

105,95 mld USD

136,19 mld USD

PKB na jednego mieszkańca

24,811 USD

32,373 USD

Tempo wzrostu PKB w procentach

-8,65 %    

0,4 %

Relacja deficytu/nadwyżki finansów publicznych do PKB w procentach

-8,34 %    

4,97 %

Relacja całkowitego długu publicznego do PKB w procentach

11,71 %    

11,64 %

Stopa inflacji (indeks cen konsumpcyjnych CPI) w procentach

2,1 %    

1,1 %

Stopa bezrobocia w procentach

2,3 %    

2,41 %

Wartość eksportu (w Euro lub USD)

40 222 mln USD 

64 521 mln USD

Wartość importu (w Euro lub USD)

28 130 mln USD     

33 561 mln USD

Relacja deficytu/nadwyżki na rachunku obrotów bieżących bilansu płatniczego do PKB w procentach

31,93%    

22,21%

Wartość zagranicznych inwestycji bezpośrednich w kraju urzędowania (w Euro lub USD)

b.d.

b.d.

Wartość zagranicznych inwestycji bezpośrednich kraju urzędowania za granicą (w Euro lub USD)

b.d.

b.d.

Źródło: Bank Światowy (https://data.worldbank.org)

Handel zagraniczny

Kuwejt importuje większość wysoko przetworzonych produktów, maszyn oraz niema całą żywność. Połowa importu pochodzi z ChRL, USA, ZEA,  Japonii i Niemiec. 
Eksportuje produkty naftowe, surowe i przetworzone, Głównymi odbiorcami kuwejckiego eksportu są Korea Południowa, Chiny, Indie, Japonia i USA.

 

Uczestnictwo w wielostronnych organizacjach i porozumieniach o charakterze gospodarczym

Kuwejt jest członkiem Światowej Organizacji Handlu (WTO). W 1988 r. podpisano umowę o współpracy między Unią Europejską (UE) a RWPZ. Jednak w 2008 r. RWPZ zawiesiła negocjacje w sprawie umowy o wolnym handlu między UE a sześcioma państwami RWPZ. Nieformalne kontakty nie doprowadziły do wznowienia negocjacji.
Szczegóły dotyczące innych umów Kuwejtu można znaleźć na stronie internetowej Kuwejckiej Izby Handlowo-Przemysłowej.

Stosunki gospodarcze z Unią Europejską

Kuwejt należy do Rady Współpracy Państw Zatoki (Gulf Cooperation Council – GCC). Stosunki między UE a GCC opierają się na umowie o współpracy (Co-Operation Agreement) z 1988 r., która ustanowiła możliwość regularnych dialogów dotyczących szeroko rozumianej współpracy między UE a GCC. Regularne „Senior Official Meetings” między UE a poszczególnymi krajami GCC obejmują m.in. kwestie związane z handlem i inwestycjami. 

Nieformalny dialog UE-GCC na temat handlu i inwestycji rozpoczął się w maju 2017 r.
W kwestii Porozumienia o Wolnym Handlu (FTA) w relacjach Unia Europejska (UE) - Rada Współpracy Państw Zatoki (GCC): negocjacje UE-GCC należą do jednych z najdłużej prowadzonych w zakresie dwustronnych relacji handlowych. Rozmowy rozpoczęto w 1990 r. Pomimo kilkukrotnych rund spotkań technicznych i politycznych, nie osiągnięto pełnego porozumienia, w związku z czym negocjacje w końcu 2008 r. zostały zawieszone. 
Kraje GCC stanowią ważny region z punktu widzenia unijnego handlu. UE była drugim, co do wielkości partnerem handlowym GCC (zaraz po Chinach, 15,8%), reprezentującym 12,3% całkowitego handlu krajów Zatoki Perskiej w 2020 roku. Całkowity handel towarami między UE a GCC w 2020 r. wyniósł 97,1 mld euro. 

Dwustronna współpraca gospodarcza

Gospodarcze umowy dwustronne

Podstawę prawną dwustronnych stosunków gospodarczych pomiędzy Polską a Kuwejtem stanowią m.in.:
1)    Umowa o współpracy gospodarczej i technicznej między Rządem PRL a Rządem Państwa Kuwejtu, obowiązująca od 22 listopada 1976 r.;
2)    Umowa między RP a Państwem Kuwejtu w sprawie popierania i ochrony inwestycji, obowiązująca od 29 grudnia 1993 r.;
3)    Umowa między RP a Państwem Kuwejtu w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, obowiązująca od 25 kwietnia 2000 r.;
4)    Umowa o komunikacji lotniczej między PRL a Państwem Kuwejtu, sporządzona w Kuwejcie dnia 31 maja 1977 r.
Teksty obowiązujących umów dostępne są m.in. na portalu http://www.traktaty.msz.gov.pl/. 

Dwustronna wymiana handlowa

mln USD 2016 2017 

2018

2019 2020
Eksport 71,3     83,4     108,5     85,2     108,9
Import 1,4    2,1     5,0   5,6     6,4
Obroty  72,7    85,5    113,5     90,8   115,3
Saldo 69,9     81,3     103,5     79,9     102,5

Dane: GUS

Dostęp do rynku

Dostęp do rynku dla polskich towarów i usług

W opublikowanym przez Bank Światowy zestawieniu „Doing Business 2020”, Kuwejt pod względem warunków sprzyjających do prowadzenia działalności gospodarczej, zajmuje 83. pozycję wśród 190 ujętych w rankingu gospodarek świata. W odniesieniu do kategorii handel zagraniczny, Kuwejt zajmuje 162. pozycję.
Obowiązujące procedury importowe w Kuwejcie wymagają sporządzenia 9 dokumentów. Całkowity niezbędny czas na procedury importowe w Kuwejcie (dokumentacja i odprawa na granicy) to 168 godzin. Koszty związane z procedurami importowymi to 966 USD. Aktualne procedury eksportowe w Kuwejcie wymagają sporządzenia 8 dokumentów. Całkowity niezbędny czas na procedury eksportowe w Kuwejcie (dokumentacja i odprawa na granicy) to 156 godzin. Koszty związane z procedurami eksportowymi wynoszą 892 USD.

Dostęp do rynku pracy

Kuwejcki rynek pracy jest zależny od zagranicznej siły roboczej, zarówno pod względem wykwalifikowanej, specjalistycznej kadry, jak i pracowników niewykwalifikowanych.
Rynek pracy opiera się na systemie sponsoringu wizowego - kefala. Zatrudnienie pracowników spoza Kuwejtu odbywa się na podstawie kontraktów pracowniczych.
W przypadku podpisania umowy o pracę firma zatrudniająca (sponsor, kafil) występuje o promesę wizy do tutejszych władz. Nie może tego zrobić sam kandydat na pracownika. Bardzo ważne jest dokładne przestudiowanie umowy i ewentualne przenegocjowanie jej warunków.
W ostatnich latach obserwowane są działania władz mające na celu „kuwejtyzację” rynku pracy, tj. zwiększanie ilości obywateli Kuwejtu zatrudnionych zarówno w dominującym sektorze publicznym, jak również w sektorze prywatnym, gdzie poprzez decyzje administracyjne nakłada się ograniczenia liczbowe bądź procentowe dot. liczby zatrudnionych obcokrajowców.

Nabywanie i wynajem nieruchomości

Właścicielami nieruchomości mogą być jedynie obywatele Państwa Kuwejt oraz obywatele państw GCC. Nieruchomość dla nie Kuwejtczyków może mieć powierzchnię maksymalnie 300 m2, zaś działka nie może przekraczać 1000 m2. Nieruchomość może być wykorzystania jedynie do celów mieszkalnych.
Nabywanie nieruchomości do celów komercyjnych, bez udziału kuwejckiego partnera posiadającego 51% udziałów w firmie jest niemożliwa.
Najem długookresowy odbywa się za pomocą najczęściej rocznych kontraktów, krótkookresowy dotyczy okresu od jednego miesiąca wzwyż.
W większości umów najmu znajduje się standardowa klauzula o zwrocie nieruchomości w rozsądnym stanie, pozwalającym na normalne zużycie. Wszelkie straty lub uszkodzenia muszą zostać naprawione. Antyspołeczne zachowanie, takie jak hałas lub nadużywanie własności, będzie prawdopodobnie oznaczać eksmisję. Ekspatrianci są zazwyczaj dobrze wychowani, wiedząc, że ich gospodarze mają niewielką tolerancję na złe lub przestępcze zachowanie.
Nieruchomości nie może wynająć niezamężna kobieta.

System zamówień publicznych

W Kuwejcie obowiązuje prawo zamówień publicznych: Ustawa nr (49) z 2016 r. dotycząca przetargów publicznych i jej zmiany wydane przez ustawę nr (74) z 2019 r. oraz jej przepisy wykonawcze dla Państwa Kuwejt.
Pełen tekst ustawy (w j. angielskim):  https://capt.gov.kw/en/laws/

Różnice kulturowe w kontaktach biznesowych

Firmy kuwejckie w kontaktach z partnerami zagranicznymi zazwyczaj wymagają gwarancji wyłączności na sprzedaż ich towarów oraz reprezentowanie firm.
Ważny jest wybór odpowiedniego kuwejckiego partnera. Współpraca może przyjąć formę zależności wyłącznie handlowej: importer kuwejcki – zagraniczny producent, ale również głębszej, tj. poprzez podpisanie umowy o reprezentowaniu (agencyjnej). Silny, dynamiczny i posiadający znaczące doświadczenie w konkretnej branży kuwejcki partner jest gwarancją dobrego rozwoju współpracy.
Kuwejt nie uznaje Izraela, dlatego nie należy wspominać o kontaktach biznesowych z tym państwem. Ślady pobytu w Izraelu zamieszczone w paszporcie uniemożliwiają wjazd do Kuwejtu. Istnieje też możliwość odmowy wydania wizy dla samotnie podróżujących kobiet do czterdziestego roku życia.
W rozmowach biznesowych ważne są emocje. Arabowie uważają, że wyraźne okazywanie uczuć, czyli mówienie np. podniesionym głosem czy żywa gestykulacja jest oznaką szczerości i zaangażowania. Kuwejtczycy nie lubią być ponaglani i ograniczani ramami czasowymi. Entuzjazm dla naszej propozycji nie oznacza akceptacji, podobnie jak brak uznania dla naszej oferty nie oznacza jej odrzucenia.
Bardzo silne poczucie wspólnoty powoduje, że kontakty z osobami wpływowymi (powiązanymi z władzą religijnie lub rodzinnie) są podstawą w kontaktach biznesowych i ich sukcesów.

Przydatne kontakty i linki

Administracja publiczna
Ministry of Foreign Affairs: https://www.mofa.gov.kw/en/
Ministry of Interior: https://www.moi.gov.kw/
Ministry of Finance: https://www.mof.gov.kw/
Ministry of Commerce and Industry: https://moci.gov.kw/en/
Ministry of Electricity and Water and Renewable Energy: https://www.mew.gov.kw/en/
Ministry of Health: https://www.moh.gov.kw/en/
General Administration of Customs: https://www.customs.gov.kw/
Kuwait Direct Investment Promotion Authority: https://kdipa.gov.kw
Kuwait Investment Authority: https://kia.gov.kw/

Samorządy gospodarcze i instytucje finansowe
Kuwait Chamber of Commerce and Industry: https://kuwaitchamber.org.kw/
Kuwait Boursa: https://www.boursakuwait.com.kw/en/

Prasa
Kuwait News Agency: https://www.kuna.net.kw
Times Kuwait : https://www.timeskuwait.com/
Kuwait Times: https://www.kuwaittimes.com/
Arab Times: http://www.arabtimesonline.com/news/


Data aktualizacji: 2022

{"register":{"columns":[]}}