W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Bezpieczna praca przy liniach elektroenergetycznych. Ćwiczenia służb.

13.06.2023

Zdjęcie zrobione na zewnątrz, podczas ćwiczeń strażaków na słupie wysokiego napięcia. Strażacy ze specjalistycznej grupy ratownictwa wysokościowego realizują epizod ćwiczeń.

13 czerwca na jednej ze stacji elektroenergetycznych Polskich Sieci Elektroenergetycznych odbyły się ćwiczenia, których celem było potwierdzenie skuteczności procedur przy udzielaniu pomocy osobom poszkodowanym podczas wypadków przy urządzeniach pod napięciem. W ćwiczeniach zorganizowanych przez Okręgowy Inspektorat Pracy w Rzeszowie przy współudziale PSE, udział wzięły jednostki Państwowej Straży Pożarnej, Centrum Powiadamiania Ratunkowego oraz pogotowie ratunkowe i Policja.

Koordynacja działań różnych służb jest kluczowa przy wypadkach w pobliżu urządzeń elektroenergetycznych znajdujących się pod napięciem. Zanim możliwe będzie udzielenie pomocy poszkodowanemu, niezbędne jest zabezpieczenie infrastruktury, by nie narazić innych osób na niebezpieczeństwo. Wymaga to dobrej współpracy między właścicielem urządzeń a służbami ratunkowymi.

W ramach ćwiczonego scenariusza zasymulowano porażenie osoby znajdującej się na słupie linii najwyższych napięć. Pracownik towarzyszący poszkodowanemu powiadomił centrum nadzoru PSE, które wyłączyło linię i wysłało na miejsce zdarzenia brygadę do założenia uziemienia. Pracownik zadzwonił także na numer alarmowy 112, a po przyjeździe strażaków potwierdził, że mogą oni bezpiecznie przystąpić do udzielania pomocy. Zanim to nastąpiło, poszkodowany był obserwowany przez strażaków za pomocą bezzałogowego statku powietrznego.

- Nasza obecność podczas tego typu ćwiczeń jest niezwykle dla nas istotna z punktu widzenia bezpieczeństwa ratownika oraz skutecznego prowadzenia działań ratunkowych na bardzo trudnym i niebezpiecznym, dla ratowników wysokościowych, obiekcie. – powiedział bryg. Adam Wiśniewski, dowódca JRG PSP Nr 1 KM PSP w Rzeszowie.

- Udział strażaków ze Specjalistycznych Grup Ratownictwa Wysokościowego z Rzeszowa i Krosna oraz Grupy Dronowej z KP PSP w Przeworsku pozwala na udoskonalenie działań przy użyciu technik dostępu linowego i ratownictwa wysokościowego w zakresie specjalistycznym i podstawowym oraz monitoring tych działań. Ważnym aspektem tych manewrów był dla nas udział różnych służb i instytucji. Wspólna praca i koordynacja umożliwia skuteczne działanie w przypadku tego typu zdarzenia. – dodał bryg. Wiśniewski

W manewrach uczestniczyło 5 zastępów (15 strażaków) z Rzeszowa, Krosna i Przeworska oraz Państwowa Inspekcja Pracy, Polskie Sieci Energetyczne, Policja, Pogotowie Energetyczne, Zespół Ratownictwa Medycznego.

Zdjęcia: Polskie Sieci Energetyczne

Zdjęcia (10)

{"register":{"columns":[]}}