W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ćwiczenia taktyczne „Rzeszów HCP 2021”

25.06.2021

Na zdjęciu na pierwszym planie po prawej stronie samochód strażacki z napisem straż w oddali widać strażaków oraz zarys pompy Pożarniczej i strażackiego samochodu ciężarowego.

75 podkarpackich strażaków (ponad 30 zastępów) Państwowej Straży Pożarnej uczestniczyło w ćwiczeniach taktycznych pk. „Rzeszów HCP 2021”. Manewry odbyły się w dniach 23-24 czerwca na terenie powiatu rzeszowskiego.
Zadaniem ćwiczących d
oskonalenie współdziałania pododdziałów Centralnego Odwodu Operacyjnego KSRG podczas organizacji i prowadzenia działań ratowniczych w warunkach zagrożenia powodziowego oraz likwidacji skutków powodzi.

W ćwiczenia zaangażowane były siły i środki kompanii specjalnej COO „RZESZÓW 1”, plutonu logistycznego COO „RZESZÓW” oraz modułu ochrony ludności HCP Rzeszów.

Strażacy uczestniczący w manewrach mieli za zadanie ograniczanie i usuwanie skutków powodzi w wielu miejscach na terenie powiatu rzeszowskiego. Epizody przygotowane przez organizatorów ćwiczeń odpowiadały zagrożeniom, z którymi mogą zmierzyć strażacy i mieszkańcy danego regionu.

Scenariusz ćwiczeń: gwałtowne opady deszczu spowodowały przybór wody i zerwanie wału przeciwpowodziowego na jednej z dużych rzek, co doprowadziło do całkowitego zatopienia dwóch miejscowości. Ulewny deszcz doprowadził także do zalania ośrodka wypoczynkowego, zatopienia części autostrady A4, zalania i uszkodzenia części instalacji lokalnej oczyszczalni ścieków.

Ważnym elementem ćwiczeń było sprawdzenie oraz przećwiczenia alarmowania i dysponowania podkarpackiego modułu ochrony ludności HCP Rzeszów. W trakcie manewrów w praktyce sprawdzono m. in. zasady delegowania strażaków PSP do pełnienia służby poza granicami państwa w ramach modułu HCP. Na potrzeby ćwiczeń zorganizowano punkt graniczny, na którym strażacy przechodzili odprawę celną i paszportową. Sprawdzono w czasie rzeczywistym możliwości organizacji i budowy bazy operacji modułu poza granicami kraju.

Razem ze strażakami w manewrach uczestniczyli funkcjonariusze Policji, Straży Granicznej oraz Krajowej Administracji Skarbowej.

Ćwiczenia obserwowali i oceniali: zastępca podkarpackiego komendanta wojewódzkiego PSP st. bryg. Andrzej Marczenia, przedstawiciele komendanta głównego PSP oraz funkcjonariusze KW PSP w Rzeszowie. Na zakończenie manewry podsumował st. bryg. Andrzej Marczenia.

Ćwiczenia zostały zorganizowane przez funkcjonariuszy z Komendy Miejskiej PSP w Rzeszowie oraz Komendy Wojewódzkiej PSP w Rzeszowie.

Opracowanie oraz zdjęcia: bryg. Marcin Betleja, KW PSP w Rzeszowie

Galeria zdjęć do pobrania (plik ZIP - ok. 45MB) >>


Moduł HCP Rzeszów

Moduł pomp wysokiej wydajności HCP Rzeszów został utworzony w 2011 r. Obecna struktura modułu to:

  • 37 osób,
  • 16 pojazdów, w tym m. in. kontener kwatermistrzowski i sanitarny, samochód wężowy (3000 m węży), samochód dowodzenia i łączności,
  • 5 pomp szlamowych dużej wydajności (największa z nich o wydajności 53 000 l/min) - łączna wydajność 5 pomp to 87 500 l/min,
  • 16 pomp szlamowych (łączna wydajność 25 600 l/min).

W okresie od 21 maja do 5 czerwca 2014 r. podkarpacki moduł HCP brał udział w działaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi na terenie Bośni i Hercegowiny.
W dniach 2-5 listopada 2017 r. na terytorium Republiki Czeskiej odbyły się międzynarodowe ćwiczenia modułów Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności pk. „Czech MODEX 2017”, podczas których odbył się ostatni etap certyfikacji Modułu HCP Poland South 02. Stronę Polską w ćwiczeniach reprezentował moduł pomp wysokiej wydajności HCP Rzeszów. Proces certyfikacji modułu był bezpośrednio związany z włączeniem do tzw. dobrowolnej puli zasobów Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności, co ma na celu zwiększenie ochrony państw członkowskich poprzez grupowanie zasobów ratowniczych, wzajemne uzupełnianie luk w systemie ochrony ludności, a także skrócenie procesu decyzyjnego związanego z dysponowaniem do działań poza granice kraju.

Zdjęcia (26)

{"register":{"columns":[]}}