W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Manewry służb z wykorzystaniem śmigłowców

26.10.2022

Zdjęcie zrobione na zewnątrz, podczas manewrów. W powietrzu śmigłowiec SAR, Na ziemi stoją strażacy, którzy przygotowują się do wejścia na pokład śmigłowca

Kolejny, 3. dzień manewrów zgrywających służby i instytucje, pod kątem wykorzystania śmigłowców do działań ratowniczych i ratowniczo-gaśniczych.
Tym razem uczestnicy przenieśli się do Żernicy Wyżnej w powiecie leskim, gdzie realizowane były kolejne założenia taktyczne.

W działania w jednym czasie zaangażowanych było 5 śmigłowców tj. z Polskiej Policji, Straży Granicznej, Sił Zbrojnych RP oraz 2 z Lasów Państwowych, które wspólnie kontynuowały działania gaśnicze z wykorzystaniem podwieszanych zbiorników na wodę typu Bambi Bucket oraz ewakuację poszkodowanych z miejsc trudno dostępnych.

W trakcie realizacji zadań zespół podgrywający z Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych im gen. B. Kwiatkowskiego (DORSZ) zrealizował założenie, mające na celu przećwiczenie obowiązujących procedur i zasad w zakresie postępowania po upadku statku powietrznego. W związku z powyższym, zgodnie z zapotrzebowaniem Cywilno-Wojskowego Ośrodka Koordynacji Poszukiwania i Ratownictwa Lotniczego (ARCC), złożonym do Stanowiska Kierowania KG PSP, uruchomione zostały odpowiednie siły i środki w postaci specjalistycznych grup ratownictwa wysokościowego (SGRW), które współpracowały ze śmigłowcem Lotniczego Zespołu Poszukiwawczo- Ratowniczego Sił Zbrojnych RP (LZPR).

Kolejnym wyzwaniem była realizacja założeń w zakresie umacniania pękniętych wałów przeciwpowodziowych z wykorzystaniem podwieszanych pod śmigłowcem worków z gruzem typu Big Bag.

W trakcie manewrów ćwiczący, w tym Sztab zmierzyli się też z koniecznością koordynacji awaryjnego lądowania prywatnej awionetki, która jako 6. statek powietrzny znalazła się w przestrzeni powietrznej realizowanych epizodów. Jak się okazało, była to tylko kolejna podgrywka, którą trzeba było bezpiecznie zrealizować.

Dzisiejsze ćwiczenia podsumował podkarpacki komendant wojewódzki PSP nadbryg. Andrzej Babiec.

- Dziękuję wam za zaangażowanie i pełen profesjonalizm. – mówił nadbryg. Babiec – Perfekcyjna współpraca służb zaangażowanych w te manewry, to błyskawiczna pomoc niesiona osobom potrzebującym.

Ćwiczenia obserwowali: rektor-komendant SGSP nadbryg. dr inż. Mariusz Feltynowski, prof. uczelni, podkarpacki komendant wojewódzki PSP nadbryg. Andrzej Babiec wraz zastępcą st. bryg. Andrzejem Marczenią, dyrektor Biura Planowania Operacyjnego KG PSP st. bryg. Jacek Zalech wraz zastępcami st. bryg. Michałem Langnerem i st. bryg. Marcinem Kucharskim oraz komendanci i dyrektorzy służb i instytucji uczestniczących w manewrach.

Opracowanie: Wydział Prasowy oraz Biuro Planowania Operacyjnego Komendy Głównej PSP
Zdjęcia: bryg. Marcin Betleja/KW PSP w Rzeszowie

Galeria zdjęć st. kpt. Krzysztof Adamczyk/KP PSP Sanok >>

Galeria zdjęć bryg. Marcin Beteja/KW SP w Rzeszowie >>

Zdjęcia (18)

{"register":{"columns":[]}}