W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Podlodowe szkolenie podkarpackich strażaków-płetwonurków

12.03.2021

” Przygotowanie do nurkowania” W jeziorze Solińskim stoją 2 nurkowie zanurzeni po kolana. Ubrani w skafandry nurkowe na twarzach maja pełne maski nurkowe, na plecach po 2 butle nurkowe w rękach trzymają linę asekuracyjną, która będą przypinać do swojej uprzęży na klatce piersiowej. W tle widać wzgórza nad Soliną lekko przymglone.

Od 17 lutego do 9 marca br. Komenda Wojewódzka PSP w Rzeszowie zorganizowała doskonalenie zawodowe dla Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wodno-Nurkowego „Rzeszów 4” i „Sanok” na Poligonie szkoleń wodnych w Polańczyku.

Głównym tematem doskonalenia było prowadzenie zajęć w warunkach zimowych przy niskich temperaturach oraz odbycie szkolenia specjalistycznego z zakresu nurkowania pod lodem.

Zadaniem szkolących się nurków było przede wszystkim przygotowanie się do sprawnego i bezpiecznego prowadzenia prac podwodnych w zakresie ratownictwa na akwenach pokrytych lodem i kra lodową. W czasie zajęć zostały omówione tematy związane z doborem i konfiguracją sprzętu, treningu i adaptacji do warunków panujących pod wodą w  warunkach zimowych.

Zajęcia praktyczne odbywały się na Jeziorze Solińskim. Prowadzone były przez nurków instruktorów MSWiA oraz nurków kierujących pracami podwodnymi.
W doskonaleniu zawodowym udział wzięło
66 funkcjonariuszy z kwalifikacjami nurkowymi MSWiA.

W doskonaleniu zawodowym uczestniczył zastępca podkarpackiego komendanta wojewódzkiego PSP st. bryg. Daniel Dryniak oraz wojewódzki koordynator PSP ds. ratownictwa wodnego st. kpt. Piotr Flejszar, którzy realizowali wspólnie z nurkami zaplanowane zajęcia.

Doskonalenie realizowane było w czterech sześciodniowych cyklach i obejmowało zagadnienia związane z:

  • ratownictwem w zakresie specjalistycznym oraz prowadzeniem prac podwodnych w trudnych warunkach zimowych pod lodem,
  • poszukiwaniem obiektów pod wodą z wykorzystaniem łączności przewodowej i różnych metod poszukiwawczych,
  • ratownictwem lodowym w zakresie podstawowych czynności ratowniczych.

Opracowanie: st. kpt. Piotr Flejszar, wojewódzki koordynator PSP ds. ratownictwa wodnego
Zdjęcia:  Kamil Zieliński, st. bryg. Daniel Dryniak i  st.kpt. Piotr Flejszar – KW PSP Rzeszów

Zdjęcia (17)

{"register":{"columns":[]}}