W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Podsumowanie bieżącej działalności służb w związku z kryzysem migracyjnym – konferencja prasowa

09.03.2022

Zdjęcie zrobione na zewnątrz. Na pierwszym planie czworo uczestników konferencji prasowej. Wśród nich oficerowie: Państwowej Straży Pożarnej, Wojsk Obrony Terytorialnej i Izby Skarbowej ubrani w mundury. Przed mikrofonami stoi wojewoda podkarpacki.

Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart podsumowała podczas dzisiejszej konferencji prasowej bieżącą działalność związaną z kryzysem migracyjnym oraz dotychczasowe zaangażowanie służb.

W spotkaniu z mediami uczestniczyli: podkarpacki komendant wojewódzki PSP nadbryg. Andrzej Babiec, dowódca 3 PBOT płk Michał Małyska i podinsp. Aneta Lechowicz, naczelnik Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego w Przemyślu.

Kolejny dzień trwającego exodusu ludności cywilnej z ukraińskiego terytorium objętego wojną wymaga ogromnego zaangażowania ze strony służb państwa polskiego – mówiła wojewoda, podkreślając, że liczne zadania są realizowane we współpracy z władzami samorządowymi, przy ogromnym wsparciu wolontariuszy.

Jak przypomniała wojewoda, Podkarpacie niezmiennie pozostaje województwem recepcyjnym. – Rolą naszego regionu jest pierwsze zaopiekowanie osób, które przekroczą granicę RP. Odbywa się to już w momencie przekroczeni pasa granicznego, ponieważ wiemy, że w punktach granicznych pojawiły się m. in. osoby, które ze strony straży pożarnej organizują dowóz uchodźców do punktów recepcyjnych, następnie PSP sprawnie koordynuje ruchem kołowym. Słowa uznania należą się także naszym kolejarzom oraz Ministerstwu Infrastruktury. Bez tego wsparcia nie udałoby się zorganizować tak wielkiego przedsięwzięcia, jakim jest transport, dyslokacja uchodźców z punktów recepcyjnych poza teren województwa podkarpackiego, zgodnie z ustaleniami uczynionymi w strategii rządowej – powiedziała Ewa Leniart dodając, że do tej pory największa grupa, która została dyslokowana z punktów recepcyjnych i skorzystała ze zorganizowanej formy pomocy liczyła 27 tys. osób.

Bieżące działania podkarpackich strażaków podsumował podkarpacki komendant wojewódzki PSP nadbryg. Andrzej Babiec.

Działania straży pożarnej, zarówno tej państwowej, jak i ochotniczej opierają się na pomocy udzielonej uchodźcom w punktach recepcyjnych oraz w organizacji transportu lub relokacji uchodźców w głąb kraju. Ubiegłej doby dokonaliśmy 210 takich przewozów transportem autobusowym oraz ponad 12 tys. uchodźców zostało przewiezionych w głąb kraju, również przy wykorzystaniu transportu kolejowego. Oczywiście strażacy są na każdym punkcie recepcyjnym – powiedział nadbryg. Babiec.

Komendant dodał, że każdego dnia w działania angażuje się ponad 500 strażaków.

Zmienne warunki sprawiły, że ostatniej doby musieliśmy rozłożyć ponad 50 ogrzewanych namiotów, które głównie w porze nocnej pozwalają uchodźcom ogrzać się. Dzięki temu mogą oni w komfortowych warunkach poczekać na autobus czy pociąg. Na każdym punkcie recepcyjnym, przy każdym dworcu kolejowym bądź autobusowym, czy w każdym innym miejscu, gdzie jest taka potrzeba takie namioty zostały rozłożone. Na razie jest ich ponad 50, ale gdy będzie taka konieczność oczywiście tych namiotów będzie więcej – poinformował szef podkarpackich strażaków.

Opracowanie na podstawie informacji PUW bryg. Marcin Betleja, KW PSP w Rzeszowie
Zdjęcie: Izba Administracji Skarbowej w Rzeszowie

{"register":{"columns":[]}}