W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Doskonalenie zawodowe z zakresu ratownictwa wodnego i chemiczno-ekologicznego

23.06.2022

Zdjęcie zrobione na zewnątrz. Dwóch strażaków ubranych stroje ochrony przeciwchemicznej pomaga strażakowi płetwonurkowie wyjść na brzeg rzeki. Obok widać dwóch strażaków obsługujących sprzęt niezbędne do komunikacji z płetwonurkiem.

Komenda Wojewódzka PSP w Rzeszowie zorganizowała doskonalenia zawodowe w formie warsztatów z zakresu ratownictwa wodnego i ratownictwa chemiczno-ekologicznego na poziomie specjalistycznym. Szkolenia odbyły się w dniach 21-23 czerwca br.

W warsztatach udział brały specjalistyczna grupy ratownictwa wodno-nurkowego: „TARNOBRZEG”, „SANOK” i „PRZEMYŚL” oraz specjalistyczne grupy ratownictwa chemicznego: „Leżajsk” i „Rzeszów 2”.

Celem warsztatów było przygotowanie strażaków z SGRW-N do nurkowania w zestawach przewodowych przeznaczonych do pracy w wodach zanieczyszczonych i skażonych. Dodatkowym elementem szkolenia była współpraca z SGRChem w zakresie ograniczania rozlewów olejowych na wodach oraz prowadzenia dekontaminacji nurka przy wykorzystaniu samochodu SCRChem DECON.

Strażacy nurkowie zapoznali się ze sprzętem przeznaczonym do nurkowania w wodach skażonych oraz sprzętem przeznaczonym do, niezbędnej podczas pracy w zanieczyszczonych zbiornikach, dekontaminacji.

W warsztatach uczestniczyli strażacy-nurkowie z SGRW-N woj. podkarpackiego i ratownicy chemicy wchodzący w skład SGRChem.

W czasie trzech cykli zajęć teoretycznych i praktycznych prowadzonych w JRG Nr 3 KM PSP w Rzeszowie oraz na rzece Wisłok, nurkowie przygotowywali się do wykonywania zadań w zakresie prac podwodnych:

  1. Nurkowanie treningowe w zestawach do nurkowania przewodowych przeznaczonych do pracy w wodach zanieczyszczonych i skażonych.
  2. Współpraca z grupą chemiczną w zakresie prowadzenia dekontaminacji nurków.

Dodatkowym elementem warsztatów były działania grupy chemicznej w zakresie :

  1. Dekontaminacja nurków z wykorzystaniem samochodu SCRChem DECON.
  2. Ograniczanie rozlewów olejowych na rzekach z wykorzystaniem zapór do ograniczania rozlewów substancji ropopochodnych.

Podczas zajęć wykonano dokumentację fotograficzną, która posłużyła do analizy działań podwodnych i wniosków na przyszłość w zakresie prowadzonych wspólnie działań.

Tego typu warsztaty podnoszą poziom wyszkolenia grup specjalistycznych w zakresie prowadzonych wspólnie działań. Pozwalają również utrzymać wysoki poziom wyszkolenia ratowników prowadzących działania specjalistyczne pod wodą i w zakresie rat. chemiczno-ekologicznego.

Opracowanie: st. kpt. Piotr Flejszar, wojewódzki koordynator PSP ds. ratownictwa wodnego/KW PSPw Rzeszowie
Zdjęcia: bryg. Marcin Betleja/KW PSP w Rzeszowie

Wideo

Zdjęcia (9)

{"register":{"columns":[]}}