W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wchodząc na zamarznięty akwen zawsze ryzykujesz życiem!

15.12.2021

Zdjęcie zrobione na zewnątrz, nad zamarzniętym zbiornikiem wodnym. Dwóch strażaków, ubranych w skafandry zabezpieczające przed wychłodzeniem. Ratownicy ćwiczą działania na zamarzniętym akwenie. Jeden z nich (po prawej stronie zdjęcia) zanurzony jest w wyciętym w lodzie przeręblu. Drugi strażak leżący na lodzie, używając deski ortopedycznej próbuje wyciągnąć strażaka z przerębli na lód.

Jeziora zamarzają i odmarzają od brzegów. Mniejsze jeziora często zamarzają od razu na całej powierzchni. Większe przeważnie zamarzają najpierw przy brzegu – przez kilka dni wiatr gromadzi kry, które potem przymarzają do siebie tworząc jednolitą chropowatą taflę. Na środku jeziora woda zamarza później przez co lód w tym miejscu jest cieńszy niż przy brzegu.

Cieńszy lód będzie także zawsze w pobliżu ujść wszelkiego rodzaju kanałów, oczyszczalni ścieków i innych dopływów, w pobliżu źródeł (także podwodnych) pod mostami oraz w miejscach porośniętych roślinnością podwodną oraz trzciną (butwiejące na dnie szczątki roślin wytwarzają gazy, które wynoszą cieplejszą wodę ku górze).

  • O czym powinieneś wiedzieć zanim wejdziesz na lód
  • Kiedy widzisz, że pod kimś zarwał się lód
  • Jeżeli lód się zarwie pod Tobą

Przeczytaj>>

{"register":{"columns":[]}}