W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Barbórkowe święto

Górnicza orkiestra


            


    W Polsce od dawien dawna węgiel nazywany jest "polskim złotem", a górnicze święto Barbórki obchodzone jest zawsze bardzo uroczyście. Warto też przypomnieć, że kult świętej Barbary dotarł do nas w średniowieczu, a św. Barbara została patronką polskich górników w XVIII wieku. Pierwsze ceremonie związane z urodzinami 4 grudnia świętej Barbary miały miejsce w Tarnowskich Górach. Początkowo były to tylko msze w kościołach, ale z czasem uroczystości się rozrosły. Do dziś przetrwał na przykład zwyczaj, że w górniczych miastach, w dniu Barbórki, maszerują rankiem górnicze orkiestry i grając budzą mieszkańców.


    Górnicze święto Barbórki jest bliskie nam wszystkim, a zwłaszcza strażakom. Nieprzypadkowo, ponieważ dolnośląscy strażacy i nasi górnicy z KGHM i KWB Turów, od lat blisko z sobą współpracują. Zbliża nas przede wszystkim wspólna sprawa jaką jest umacnianie bezpieczeństwa. Ratownicy z dolnośląskich górniczych gigantów i strażacy PSP, razem odbywają ćwiczenia, szkolenia, uczestniczą w sympozjach i naradach, a gdy zajdzie potrzeba, wspólnie prowadzą akcje ratownicze. Są wszędzie tam, gdzie występuje zagrożenie zdrowia i życia i gdzie pilnie potrzeba pomocy ludzi odważnych i doskonale wyszkolonych, a także użycia specjalistycznego sprzętu.


    Nie tylko więc z ogólnonarodowego szacunku i sympatii do „górniczego stanu”, ale także z racji bliskich, wieloletnich kontaktów i doskonale układającej się współpracy, składamy naszym kolegom, dolnośląskim górnikom, nasze najlepsze życzenia barbórkowe. Przede wszystkim bezpiecznej pracy pod ziemią i szczęśliwych powrotów po zakończonej szychcie, ale także szczęścia rodzinnego oraz realizacji wszelkich marzeń.

{"register":{"columns":[]}}