W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Czarna seria

Zniszczony budynek

 

W ostatnich dniach na terenie województwa dolnośląskiego odnotowano szereg zdarzeń związanych z wybuchami gazu. 10 listopada 2021 r. przez media przetoczyły się dramatyczne relacje o wybuchu i pożarze w dwupiętrowym budynku w Ścinawie pow. lubiński. Informację o zdarzeniu służba dyżurna KP PSP w Lubinie odebrała o godz. 20.53. Krótko potem na miejscu zdarzenia były pierwsze strażackie zastępy.


Obraz zastanej sytuacji przedstawiał się dramatycznie. Zawaliły się druga kondygnacja oraz poddasze budynku. W ogniu był dach oraz pomieszczenia mieszkalne na parterze. Pięć osób ewakuowało się samodzielnie. Jednemu poszkodowanemu strażacy udzielili KPP, a następnie przekazali go przybyłemu zespołowi LPR. Mężczyznę śmigłowcem zabrano do szpitala. Pozostali poszkodowani zostali przewiezieni do szpitala karetkami pogotowia. Akcja z udziałem 104 strażaków PSP i OSP trwała do godz. 8. 24 następnego dnia.


Do kolejnego pożaru gazu doszło 13 listopada br. w Płoninie pow. jaworski. W tym przypadku doszło do zapalenia się gazu propan butan z 11 kg. butli. Strażacy, którzy w niespełna 10 minut przybyli na miejsce zdarzenia, zastali stojące w ogniu mieszkanie. Wewnątrz panowało duże zadymienie. Dwie osoby odniosły oparzenia. Strażacy wykonywali zadania ratowniczo - gaśnicze w aparatach ochrony układu oddechowego.


Już następnego dnia 14 listopada br. dolnośląscy strażacy ponownie zostali wezwani do zdarzenia związanego z wybuchem gazu. Tym razem pojechali do Polwicy pow. oławski, gdzie na skutek wybuchu gazu w pomieszczeniu na parterze m.in. wyleciały w powietrze okna. Na szczęście w tym zdarzeniu nie było poszkodowanych, ponieważ dziewięć osób ewakuowało się przed przybyciem JOP.


W wyniku tego wybuchu gazu mocno naruszona została konstrukcja budynku, który groził zawaleniem. W mieszkaniu, w którym doszło do wybuchu znaleziono trzy butle z gazem propan butan. Jak ustalono z jednej z butli o pojemności 11 kg wydobywał się gaz, który spowodował wybuch.


Strażacy wskazują, że coraz częściej powodem obrażeń, niestety także ze skutkiem śmiertelnym oraz groźnych pożarów są wybuchy gazu. Płynie stąd prosty wniosek o konieczności ostrożnego obchodzenia się z butlami gazowymi, sprawdzania ich szczelności, a także, zgodnego z przepisami, okresowego badania szczelności instalacji gazowych.


Tekst. Lech Lewandowski. Fot. arch.

 

 

 

 

{"register":{"columns":[]}}