W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Fotowoltaika - nowe wyzwanie

21.09.2021

Pokaz sprzętu

 

    To szkolenie przeprowadzone 21 września 2021r. należy niewątpliwie postrzegać jako wyjście naprzeciw nowym wyzwaniom i potrzebom. Chodzi o coraz popularniejsze i szeroko stosowane instalacje fotowoltaiczne, jako alternatywne źródło zasilania. Zwykle mówi się na ten temat w kontekście korzyści jakie daje to rozwiązanie. Ale jest też ważny aspekt tego problemu związany z bezpieczeństwem. Bo jak mają postępować strażacy w przypadku pożaru domu wyposażonego w taką instalację? Czy należy np. zachowywać szczególne środki ostrożności? Jakie? Dlaczego?


Na te i inne pytania udzielano odpowiedzi podczas szkolenia zorganizowanego w Rzeszotarach pow. legnicki w ramach oddolnej inicjatywy. Strażak legnickiej JRG nr 1 Maksymilian Dula we współpracy z ochotnikami OSP Rzeszotary oraz lokalnymi przedsiębiorcami, zorganizowali takie szkolenie specjalistyczne połączone z warsztatami. Jak przy tej okazji zaznaczono, choć systemy fotowoltaiczne są w naszym kraju coraz bardziej popularne, to nie ma jasnych wytycznych, które wskazywałyby, jak postępować w czasie pożaru budynków.

Zajęcia podzielono na dwie części: teoretyczną oraz warsztatowo-badawczą. W części pierwszej szkolenie poprowadzili przedstawiciel specjalistycznej firmy Krzysztof Paczyński oraz mł. kpt. Daniel Kosztyła - autor pracy badawczej pt. „Pożary instalacji fotowoltaicznych budynków mieszkalnych”. Omówiono cechy instalacji fotowoltaicznych oraz zagrożenia pożarowe jakie w nich występują. W tym kontekście zapoznano uczestników szkolenia z taktyką działań gaśniczych w sytuacji pożaru instalacji fotowoltaicznych.


Natomiast w części warsztatowej zwrócono szczególną uwagę na zagrożenia wynikające z oddziaływania wysokiej temperatury oraz płomieni, a także uszkodzeń czy wręcz zniszczeń podzespołów instalacji PV. Instalacje fotowoltaiczne, jak każdy system produkujący prąd, mogą ulec zapaleniu. Zwarcie w instalacji, uderzenie pioruna, bądź nieumiejętne odłączanie instalacji, to najbardziej prawdopodobne przyczyny pożaru. Zwarcie może też nastąpić w panelach fotowoltaicznych, jeśli są słabej jakości, a także wówczas, gdy niewłaściwie dobrano zabezpieczenia elektryczne całego systemu. Pozostałe przyczyny pożaru są związane głównie z niewłaściwym zabezpieczeniem instalacji prądu stałego (DC) instalacji PV, np. źle dobranymi przewodami, wtyczkami złej jakości, które mogą ulec zapaleniu, lub brakiem jakichkolwiek zabezpieczeń, typu bezpieczniki czy wyłączniki.

W trakcie eksperymentu przeprowadzonego podczas szkolenia, na bieżąco kontrolowano możliwości techniczne instalacji oraz zagrożenia wynikające z porażenia prądem elektrycznym. W szkoleniu udział brało blisko 60 uczestników. Jest to pierwsze tego typu przedsięwzięcie organizowane dla strażaków z terenu powiatu legnickiego. Ta szkoleniowa inicjatywa jest niewątpliwie na czasie. Jest też ważna i potrzebna, i jako taka przyczyni się do wzrostu kwalifikacji strażaków oraz w konsekwencji bezpieczeństwa mieszkańców.


Opr. Lech Lewandowski. Fot.arch.

 

 

 

 
.

 

{"register":{"columns":[]}}