W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Litwa nie jest osamotniona

23.07.2021

na granicy


    Ta akcja, przeprowadzona przez strażaków z KP PSP w Zgorzelcu, to kolejny przykład współdziałania służb w ramach realizowanych przez Unię Europejską akcji humanitarnych. Tym razem chodziło o zabezpieczenie przejazdu przez terytorium Polski konwoju z pomocą humanitarną jadącego z Republiki Czech na Litwę. 23 lipca 2021 r. na dwa samochody ciężarowe należące do czeskiej straży pożarnej czekali w Zawidowie pow. zgorzelecki polscy oficerowie łącznikowi z KP PSP Zgorzelec: kpt. Dawid Trociewicz oraz kpt. Agnieszka Bury.  

 
Ich rolą było zapewnienie bezpiecznego przejazdu konwoju przez województwo dolnośląskie na trasie Zawidów - MOP Syców. Dalszą część przejazdu przez teren naszego kraju zabezpieczali strażacy z KW PSP Łódź. Warto przy tej okazji podkreślić, że przejazd konwoju przez nasze województwo przebiegł bez jakichkolwiek zakłóceń. M.in. dlatego, że nawiązanie kontaktu z czeskimi kolegami nie stanowiło dla naszych oficerów łącznikowych żadnego problemu, z uwagi na znajomość języka czeskiego oraz angielskiego.


Odpowiednie przygotowanie oficerów łącznikowych PSP do udziału we współpracy międzynarodowej dotyczącej pomocy humanitarnej, to wymóg bardzo na czasie, bowiem potrzeby rosną. Dość przypomnieć uwarunkowania związane z obecną akcją pomocy humanitarnej dla Litwy. Jest ona konsekwencją zwielokrotnionego napływu nielegalnych migrantów z terenu Białorusi do Litwy. Litewska państwowa Służba Ochrony Granic (VSAT) poinformowała o blisko 1800 osobach, które ostatnio nielegalnie przedostały się do Litwy przez granicę z Białorusią. U podstaw tego problemu jest polityka białoruskich władz, które organizują nielegalne przerzuty imigrantów przez granicę i w ten sposób „karzą”, Litwę za jej poparcie dla białoruskiej opozycji.


Litwa, która nie jest logistycznie przygotowana na tego rodzaju agresywne kroki, ogłosiła 2 lipca 2021r. „stan sytuacji ekstremalnej” i poprosiła o międzynarodowe wsparcie. Z pomocą pospieszyła Polska.  Zorganizowana ostatnio przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych pomoc, to odpowiedź na zapotrzebowanie władz litewskich. W konwoju RARS na Litwę dotarła z Polski pomoc rzeczowa o wartości ok. 740 tys. złotych, w tym: namioty z wyposażeniem, generatory prądu, koce, łóżka polowe itp.


Obecnie z pomocą humanitarną realizowaną w ramach UE, pospieszyli także strażacy Republiki Czech, a my stosownie do potrzeb pomogliśmy w praktycznej realizacji tego zadania. Dodać też warto, że kraje UE są największym dawcą pomocy humanitarnej na rzecz milionów ludzi na całym świecie. Wartość tej pomocy stanowi 1 proc. całkowitego rocznego budżetu UE, co oznacza, że na jednego obywatela UE przypadają 4 euro. A ponieważ nielegalna imigracja staje się także narzędziem agresywnej polityki takich państw jak Białoruś, to problem jawi się i w tej, nowej odsłonie.

Tekst.Lech Lewandowski. Fot. KP PSP Zgorzelec

 

{"register":{"columns":[]}}