W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polsko-czeskie ćwiczenia

20.10.2021

Ewakuacja poszkodowanego

 

W miejscowości Sieniawka, powiat zgorzelecki odbyły się transgraniczne ćwiczenia ratownicze pod kryptonimem „WYBUCH 2021”. Przedsięwzięcie to zostało zorganizowane przy współudziale komendanta powiatowego PSP w Zgorzelcu, starosty zgorzeleckiego oraz burmistrza Miasta i Gminy Bogatynia. W ramach współpracy transgranicznej do udziału w szkoleniu zaproszono także strażaków czeskich.


Ćwiczenia służyły realizacji kilku celów. Przede wszystkim dokonano sprawdzenia Powiatowego Planu Ratowniczego powiatu zgorzeleckiego. Była to także okazja do sprawdzenia i weryfikacji gminnego i powiatowego planu zarządzania kryzysowego. Ponadto ćwiczenia były okazją do sprawdzenia w praktyce „Planu ratowniczego udzielania pomocy przygranicznej przez jednostki ochrony przeciwpożarowej Województwa Dolnośląskiego oraz Kraju Libereckiego”.


W ramach ćwiczeń zadania wykonywały: JRG Bogatynia, JRG Zgorzelec, OSP Sieniawka, OSP Porajów, OSP Bogatynia, OSP Działoszyn, OSP Studniska Dolne, OSP Radomierzyce, OSP Węgliniec oraz Specjalistyczna Grupa Poszukiwawczo - Ratownicza z Komendy Powiatowej PSP w Lubinie. Natomiast ze strony czeskiej ćwiczyły: jednostka zawodowa HZS Raspenava oraz ochotnicza SDH Hrádek nad Nisou. W ćwiczeniach wzięli udział również przedstawiciele instytucji i służb współpracujących podczas dużych zdarzeń: Policja, Pogotowie Ratunkowe, Straż Miejska, Powiatowy oraz Gminny Zespół Zarządzania Kryzysowego.


Przebieg ćwiczeń polegał na wykonywaniu zadań w ramach dwóch zainscenizowanych zdarzeń.  W pierwszym epizodzie założono wybuch gazu w budynku mieszkalnym. W konsekwencji następuje katastrofa budowlana oraz dochodzi do pożaru wewnętrznego. Poszkodowane osoby znajdują się w części objętej pożarem oraz pod gruzowiskiem. Natomiast kilku mieszkańców, będąc pod wpływem szoku, oddala się w nieznanym kierunku.


W ramach podjętych działań strażacy podali kilka prądów wody w natarciu na pożar, ewakuowali osoby poszkodowane, w tym jedną z wykorzystaniem podnośnika oraz dokonali przeszukania otwartego terenu i gruzowiska. Do poszukiwań wykorzystano m.in. psy ratownicze. W toku działań dokonano także stabilizacji elementów konstrukcyjnych budynku.  Po dotarciu do osób uwięzionych strażacy udzieli im niezbędnej pomocy.


Z kolei drugi epizod „Pożar samochodu z napędem elektrycznym “zakładał zapalenie w warsztacie pojazdu elektrycznego. Ponieważ pożar objął także baterie, które po ugaszeniu mogą być niestabilne ciągle się nagrzewając i grożąc ponownym zapaleniem, pojazd zostanie zanurzony w kontenerze z wodą. Działania strażaków polegały na podaniu prądu piany sprężonej CAFS celem ugaszenia samochodu, ciągłym monitorowaniu temperatury baterii w pojeździe, a następnie zanurzeniu go w kontenerze użyczonym na potrzeby akcji z GPO Bogatynia. W ramach tego epizodu zainscenizowano także wypadek ratownika, który wpadł do studzienki znajdującej się na terenie akcji i wymagał ewakuacji z wykorzystaniem sprzętu ratownictwa wysokościowego.


Całość ćwiczeń uzupełniona została o budowę zaplecza logistycznego oraz powołanie sztabu akcji. Przebieg ćwiczeń obserwowali: zastępca dolnośląskiego komendanta wojewódzkiego PSP we Wrocławiu st. bryg. Bogusław Brud, komendant straży pożarnej z Liberca plk. Ing. Tomáš Erban, dowódca jednostki straży pożarnej Raspenava npor. Josef Hanzl , starosta zgorzelecki Artur Bieliński, burmistrz miasta I gminy Bogatynia Wojciech Dobrołowicz oraz przedstawiciele jednostek samorządowych, komendanci służb i inspekcji współpracujących.

Opr. Lech Lewandowski. Fot KP PSP Zgorzelec

 

 

 

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}