W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Szczepmy się ze strażakami

03.08.2021

Komendanci i wicewojewoda

           

Warunkiem sukcesu walki z pandemią, a tym samym uniknięcia kolejnego lockdownu ze wszystkimi jego dramatycznymi konsekwencjami, przede wszystkim dla ludności, ale też dla gospodarki, jest powodzenie programu szczepień przeciwko Covid-19. Temu ogólnonarodowemu zadaniu wychodzą naprzeciw także dolnośląscy strażacy. O tym jak najskuteczniej osiągnąć zakładane cele i co mogą w tej sprawie robić strażacy, mówiono podczas odprawy służbowej w KW PSP we Wrocławiu.


Odprawę poświęconą walce z patogenem poprowadził Dolnośląski Komendant Wojewódzki PSP st. bryg. Marek Kamiński, który powitał przybyłego Wicewojewodę Dolnośląskiego Bogusława Szpytmę. W dyskusji poświęconej możliwościom efektywnego oddziaływania na rzecz zintensyfikowania programu szczepień, wziął także udział zastępca Dolnośląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP st. bryg. Bogusław Brud.

Wicewojewoda Szpytma nie ukrywał, że na obecnym etapie program szczepień na Covid – 19, nie jest realizowany zgodnie z możliwościami i potrzebami. O ile wcześniej były problemy z dostarczeniem do punktów szczepień odpowiedniej ilości szczepionek, to obecnie sytuacje jest odwrotna. Szczepionek jest pod dostatkiem, natomiast maleje liczba chętnych. Jednocześnie coraz bardziej aktywizują się antyszczepionkowcy, którzy posuwają się nawet do czynów przestępczych.

Pytanie jakie się nasuwa się w związku z istniejącą sytuacją, ale też groźbą nowej fali zakażeń, jest oczywiste. Jakie działania należy podjąć, aby przyspieszyć program szczepień i doprowadzić do uzyskania zbiorowej odporności społeczeństwa? I kolejne – w jaki sposób mogą włączyć się do tych działań dolnośląscy strażacy?


W tym miejscu należy podkreślić, że od początku pandemii, jeszcze zanim opracowano szczepionki, strażacy nie szczędzili wysiłków, aby walczyć z patogenem i ratować ludzkie zdrowie i życie. I tak jest do dziś, przy czym działania te są sukcesywnie dostosowywane do zmieniających się warunków. Na obecnym etapie szansę na intensyfikację szczepień stwarza aktywny udział w ogłoszonym przez KG PSP Programie#SzczepimySię z OSP.


Ta akcja ma duże szanse powodzenia, pod warunkiem, wszakże, że zostanie umiejętnie przeprowadzona. Oznacza to, że jej realizacja będzie miała charakter kreatywny, dostosowany do istniejących uwarunkowań, potrzeb i możliwości. Konieczne jest więc rozwijanie w jej ramach bliskiej, bezpośredniej współpracy z OSP na danym terenie. W tym celu przygotowane zostały konkretne rozwiązania dotyczące tworzenia Tymczasowych Punktów Szczepień oraz odpowiednich zachęt dla druhów w ich przygotowaniu i prowadzeniu.


Bardzo ważne jest przy tym umiejętne wykorzystywanie możliwości docierania do ludzi z odpowiednią argumentacją służącą podejmowaniu decyzji o zaszczepieniu. A z drugiej strony trzeba zdecydowanie demaskować bezzasadne i społecznie szkodliwe pomówienia o rzekomej szkodliwości szczepionek. W ramach tych działań niezbędne jest także skuteczne wykorzystywanie całej palety wprowadzonych przez władze różnorodnych zachęt. Wszystko to razem może przynieść zwielokrotnioną siłę oddziaływania. Zwłaszcza, kiedy z odpowiednimi argumentami wychodzą właśnie strażacy, cieszący się ogromnym zaufaniem społecznym.


O tych wszystkich problemach, zadaniach i możliwościach do wykorzystania, dyskutowano podczas odprawy w KW PSP we Wrocławiu. Na ile wypracowane uzgodnienia przełożą się na język praktyki i wzrost szczepień – czas pokaże. Jedno jest pewne. Dolnośląscy strażacy uczynią, co można i co trzeba, aby i tym razem skutecznie ochronić mieszkańców Dolnego Śląska. Choć tym razem wrogiem nie jest pożar, powódź, lecz niewidoczny patogen, to ta walka wcale nie jest łatwiejsza.


Tekst i fot. Lech Lewandowski

 

 


 

 

 

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}