W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

W cieniu chemicznego zagrożenia

07.01.2021

29 strażaków i 11 samochodów wzięło udział w likwidacji skutków wypadku drogowego, do którego doszło 7 stycznia br. na drodze S-8 w Remiszowie pow. wrocławski.Informację o zdarzeniu służba dyżurna KM PSP we Wrocławiu odebrała o godz. 10.04. Krótko potem na miejsce zdarzenia przybyły pierwsze strażackie zastępy.

Zdjęcie zrobione na drodze szybkiego ruchu. Na zdjęciu cztery samochody. Po prawej stronie samochód typu TIR oraz samochód policji z wałczonymi niebieskimi światłami uprzywilejowania . Po lewej stronie dwa samochody straży pożarnej. Na zdjęciu również wiadukt nad drogą szybkiego ruchu oraz ekrany dźwiękochłonne

Na podstawie dokonanego rozpoznania ustalono, że doszło do zderzenia samochodu osobowego i cysterny. W konsekwencji samochód osobowy został całkowicie uszkodzony. Wewnątrz zdeformowanego pojazdu zostali uwięzieni podróżujący nim dwaj mężczyźni. Natomiast cysterną jechał tylko kierowca, który nie odniósł żadnych obrażeń.

W trakcie prowadzonych działań strażacy przede wszystkim, przy pomocy narzędzi hydraulicznych wykonali dostęp do osób uwięzionych w samochodzie osobowym. W międzyczasie na drodze S-8 wylądował śmigłowiec LPR. Po dokonaniu ewakuacji poszkodowanych, strażacy przekazali ich ZRM. Równocześnie trwały działania związane ze znacznym wyciekiem substancji z cysterny.

Jak się okazało cysterna przewoziła zużyty olej spożywczy. Na skutek wypadku nastąpiło jej rozszczelnienie i wyciek na drogę ok. 10 m. sześc. oleju. Z kolei z samochodu osobowego wyciekły płyny eksploatacyjne. Wszystko to spowodowało, że droga stała się bardzo śliska, co zrodziło konieczność usunięcia powstałego rozlewiska wycieków.

Wypadek na S-8 jest kolejnym przykładem zdarzeń chemicznych i konieczności strażackich grup specjalistycznych przeciwdziałania tego rodzaju zagrożeniom. Inny przykład pochodzi z Bolesławca, gdzie także 7 stycznia br. na terenie hurtowni budowlanej ujawniono kilkadziesiąt różnej wielkości pojemników, zawierających niezidentyfikowane odpady chemiczne. W związku z tym do zdarzenia zadysponowano 23 strażaków i 7 samochodów, w tym Specjalistyczną Grupę Chemiczno – Ekologiczną z JRG PSP 2 Legnica. Na miejsce przybyli policjanci, przedstawiciele WIOŚ, a także Inspekcji Transportu Drogowego.

Przy pomocy specjalistycznego sprzętu strażacy dokonali rozpoznania substancji w pojemnikach. Na szczęście także w tym przypadku stwierdzono brak zagrożenia.


Opracował: Lech Lewandowski.
Zdjęcia: LPR Oleśnica 998

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}