W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zastrzyk techniki dla dolnośląskiej PSP

PowitanieSONY DSC

         

    20 nowych samochodów ratowniczo – gaśniczych przekazano do dolnośląskich komend powiatowych i miejskich PSP. Uroczystości przekazania 4 samochodów ciężkich i 16 średnich, która 17 bm. odbyła się w KW PSP we Wrocławiu, nadano dużą rangę. Z tej okazji przybyła marszałek Sejmu RP, Elżbieta Witek, obecni byli przedstawiciele parlamentu RP, DUW i UM, KG PSP, a także dolnośląskich urzędów i instytucji współfinansujących zakup samochodów oraz samorządowcy. Dokumenty i kluczyki do samochodów odbierali komendanci powiatowi i miejscy dolnośląskich PSP. Samochody poświęcił metropolita wrocławski abp Józef Kupny.


    Obecny zastrzyk techniki pożarniczej nie tylko znacząco wzmacnia dolnośląskie komendy pod względem ilościowego wyposażenia w sprzęt, ale przede wszystkim służy jego znaczącemu „odmłodzeniu”. Jest to też kolejny przykład długofalowego procesu rozbudowy i modernizacji potencjału ratowniczego dolnośląskiej PSP. Jak wskazał w swoim wystąpieniu dolnośląski komendant wojewódzki PSP st. bryg. Marek Kamiński, całkowity koszt zakupu obecnych 20 samochodów, które trafią do 15 dolnośląskich komend, to blisko 19 mln. zł.


Trzeba jednak zaznaczyć, że obecne zakupy sprzętu, to kontynuacja programu realizowanego w minionym roku. Oprócz przekazywanych obecnie samochodów, dolnośląska PSP, w ramach programu „Infrastruktura i Środowisko” wzbogaciła się w minionym roku m.in. o trzy ciężkie samochody ratowniczo – gaśnicze ze zwiększonym potencjałem ratownictwa kolejowego, ciężki samochód ratownictwa technicznego wyposażony w drabinę mechaniczną o wysokości 40 metrów, a także samochód ze sprzętem ochrony dróg oddechowych. Zakupiono także mikrobusy, samochody operacyjne i rozpoznawczo – ratownicze oraz szeroką gamę sprzętu ratowniczego i pomocniczego.


Równocześnie nastąpiła modernizacja i rozbudowa wielu strażnic. Wykonano także kompletne dokumentacje projektowe czterech kolejnych obiektów oraz uzyskano pozwolenia na budowę. Natomiast obecne przekazanie do służby 20 samochodów, co w tej kategorii sprzętu, jest ewenementem, to pierwszy w tym roku, ale bynajmniej nie ostatni krok w procesie modernizacji i zakupów. Dość powiedzieć, że już w marcu odbędzie się uroczyste przekazanie do dolnośląskich komend PSP, kolejnych 12 wozów strażackich oraz specjalistycznego sprzętu.  W planach jest także zakup 14 samochodów gaśniczych do gaszenia pożarów z wykorzystaniem proszku gaśniczego. Jak podkreślił komendant Kamiński łączna wartość zakupu pojazdów to blisko 29 mln. zł.


Za ambitnymi planami inwestycyjnymi, zakupami nowego sprzętu, kryją się długofalowe plany wzmocnienia systemu bezpieczeństwa, realizowane przez PSP, ale w ścisłej współpracy z OSP. Mówiąc o tym marszałek Witek wskazała, że obie formacje strażackie stanowią jedną spójną całość, a zakupy nowych samochodów dla PSP oznaczają także sprzętowe wzmocnienie OSP, dokonywane przez przekazywanie do ochotniczych jednostek samochodów w pełni sprawnych i użytecznych. Dlatego też tak ważne i cenne jest wsparcie wielkiego rządowego programu zakupu i modernizacji przez liczne instytucje oraz struktury samorządowe. Ten fakt został zaakcentowany także w liście premiera RP wystosowanym do uczestników obecnej uroczystości.


 W podziękowaniu darczyńcom za finansowe wsparcie obecnego programu zakupu samochodów, wręczono im okolicznościowe grawertony oraz pamiątkowe tabliczki. W trakcie uroczystości okolicznościowe wystąpienia wygłosili: marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek, poseł na Sejm RP Paweł Hreniak, prezes NFOŚiGW Maciej Chorowski, zastępca komendanta głównego KG PSP nadbryg. Adam Konieczny, wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski oraz prezes ZWFOŚiGW we Wrocławiu Łukasz Kasztelowicz. W wystąpieniach mówcy m.in. wskazywali na znaczenie wzmacniania potencjału ratowniczego dla bezpieczeństwa państwa i obywateli, a także na konieczność kontynuacji wysiłków podejmowanych w tej ważnej dziedzinie.


Nowe ciężkie samochody ratowniczo - gaśnicze weszły na wyposażenie komend w Jeleniej Górze, Legnicy, Oleśnicy i Świdnicy. Samochody średnie zasilą komendy w Dzierżoniowie, Górze, Jaworze, Jeleniej Górze, Miliczu, Oławie, Strzelinie, Środzie Śląskiej, Świdnicy, Wołowie, Wrocławiu ( 4 sam.) Zgorzelcu i Ząbkowicach Śląskich.


Tekst i fot. Lech Lewandowski
 

 

Zdjęcia (9)

{"register":{"columns":[]}}