W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Malta

Stosunki dyplomatyczne między Polską a Maltą zostały nawiązane 23 października 1971 r.

Współpraca polityczna

Rys historyczyny

Malta jest niepodległym państwem od 1964 r. Pierwsze oficjalne kontakty między naszym państwami nastąpiły po nawiązaniu stosunków dyplomatycznych w 1971 r. i miały one sporadyczny charakter. W listopadzie 1971 r. z pierwszą oficjalną wizytą w Polsce przebywał premier Malty Dominic Mintoff. Bardziej regularne kontakty Polska zaczęła utrzymywać z Maltą po przełomie 1989 r. Dochodziło do nich przeważnie przy okazji innych wydarzeń międzynarodowych, m.in. w ramach corocznych sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, podczas których spotykali się ministrowie spraw zagranicznych obu państw. W październiku 2002 r. miała miejsce pierwsza w historii stosunków dwustronnych oficjalna wizyta prezydenta Malty, Guido de Marco, w Polsce. Prezydent Polski Aleksander Kwaśniewski złożył wizytę oficjalną na Malcie w marcu 2004 r. Intensywność kontaktów między Polską i Maltą znacząco wzrosła od momentu przystąpienia obu naszych państw do Unii Europejskiej w 2004 r.

Bieżąca współpraca polityczna

Bieżąca współpraca Polski i Malty układa się bardzo dobrze. Systematycznie podejmowane są kontakty polityczne na wszystkich szczeblach. Prezydent Malty, George Vella, odwiedził Polskę we wrześniu 2019 r i w styczniu 2020 r. Prezydent Polski, Andrzej Duda, przebywał na Malcie we wrześniu 2017 r., a następnie w październiku 2022 r. Malta otworzyła swą ambasadę w Warszawie w 2009 r. Polska ambasada w Valletcie działa od 2019 r. Jej oficjalne otwarcie nastąpiło w kwietniu 2023 r.

W wielu sprawach Polska i Malta prezentują wspólne spojrzenie i blisko ze sobą współpracują, zwłaszcza na forum Organizacji Narodów Zjednoczonych i Unii Europejskiej, do której nasze państwa razem przystąpiły 1 maja 2004 r. Polskę i Maltę łączy silne przywiązanie do procesu integracji europejskiej, co wyraża się w szerokim poparciu naszych społeczeństw dla członkostwa w UE. Podzielamy wspólną wizję rozwoju UE jako zjednoczonej i solidarnej wspólnoty państw. Wspieramy proces rozszerzenia Unii i rozwój współpracy UE z państwami z nią sąsiadującymi w ramach Europejskiej Polityki Sąsiedztwa. Podejmujemy także wspólne inicjatywy na rzecz pogłębiania rynku wewnętrznego UE.

Linki

Współpraca ekonomiczna

Malta jest jednym z najmniejszych partnerów handlowych Polski w Europie. Polski eksport na Maltę oraz import z Malty stanowią 0,02% całkowitego eksportu i importu naszego kraju. Od akcesji naszych krajów do UE w 2004 r. wzajemna wymiana handlowa znacząco wzrosła. W 2005 r. obroty handlowe między naszymi krajami wynosiły zaledwie 13,6 mln euro, podczas gdy w latach 2018 i 2019 r. osiągnęły one poziom 110,6 i 99,5 mln euro. Polski eksport na Maltę w 2018 i 2019 r. uzyskał wartość odpowiednio 62,8 i 46,1 mln euro, a import z Malty - 47,8 i 53,4 mln euro. Struktura wymiany towarowej między Polską i Maltą wygląda podobnie od wielu lat. W polskim eksporcie dominują wyroby przemysłu elektromaszynowego (prawie połowa jego wartości), głównie aparaty telefonii komórkowej, monitory i sprzęt komputerowy, łodzie, jachty i części do nich. Ważny udział w polskim eksporcie mają produkty rolno-spożywcze, głównie mięso i przetwory mięsne, tytoń i wyroby tytoniowe, kakao i wyroby kakaowe, a także wyroby przemysłu chemicznego: oleje, smary, paliwa, wyroby z plastiku, kosmetyki i lekarstwa. Na Maltę Polska eksportuje też meble i akcesoria meblowe, stolarkę okienną i panele drewniane. W polskim imporcie z Malty największy udział mają wyroby przemysłu chemicznego, zwłaszcza produkty farmaceutyczne, które stanowią ponad połowę wartości importu. Z Malty Polska importuje również wyroby przemysłu elektromaszynowego, głównie elektroniczne układy scalone, a także gumę i wyroby z gumy oraz zabawki. Relatywnie wysoka jest wymiana usług między Polską i Maltą, która stale rośnie. W 2010 r. obroty usługami wyniosły 48,2 mln euro, w 2018 r. już 211,1 mln euro. Na koniec 2018 r. wartość inwestycji maltańskich w Polsce wyniosła 1 788,1 mln euro, podczas gdy polskie inwestycje bezpośrednie na Malcie osiągnęły poziom 691,7 mln euro.

Linki

Współpraca kulturalna i naukowa

Polska i Malta podpisały umowę o współpracy kulturalnej i naukowej 11 grudnia 1990 r. Umowa weszła w życie 23 grudnia 1992 r. Przewiduje ona wspieranie rozwijania współpracy w dziedzinie edukacji, nauki, kultury, sztuki, dziennikarstwa, sportu i kontaktów młodzieżowych, np. poprzez wymianę wizyt pracowników akademickich i studentów, przyznawanie stypendiów i szkolenia specjalistyczne, studiowanie języka, literatury, kultury i historii drugiego państwa, wymianę wystaw oraz informacji na temat historii i współczesnych osiągnięć kultury obu państw, rozwijanie kontaktów pomiędzy pracownikami muzeów, bibliotek, archiwów, a także pomiędzy twórcami i artystami. Niektóre polskie uczelnie wyższe, w tym m.in. Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński, posiadają dwustronne umowy o współpracy międzyuczelnianej z Uniwersytetem Maltańskim. Na podstawie tych umów studenci z obu naszych krajów odbywają stypendia, które są realizowane głównie w ramach programu Erasmus+.

Na Malcie działają dwie wyższe uczelnie: Uniwersytet Maltański i Maltańskie Kolegium Sztuki, Nauki i Technologii, na których mogą studiować studenci z zagranicy.

Uniwersytet Maltański (UM) ma 14 wydziałów, 13 centrów interdyscyplinarnych i 18 instytutów. Studia na UM odbywają się zarówno na poziomie licencjackim, jak i magisterskim. Można także kontynuować naukę na studiach doktoranckich. Informacje na temat kierunków studiów można znaleźć tutaj.

Aby rozpocząć studia na UM, należy posiadać świadectwo maturalne, będące odpowiednikiem maltańskiego świadectwa maturalnego (Matriculation Certificate Examination – MATSEC). Językiem wykładowym w UM jest angielski. Kandydaci na studia na UM muszą poświadczyć znajomość języka angielskiego, przedstawiając wynik testu Secure English Language Test (SELT). Uczelnia akceptuje także certyfikaty IELTS, TOEFL i Cambridge. Nie jest wymagana znajomość języka maltańskiego od studentów zagranicznych. Informacje na temat koniecznych do aplikowania na UM dokumentów można znaleźć tutaj. Rekrutacja na dany rok akademicki rozpoczyna się od listopada roku poprzedniego, dodatkowy nabór przeprowadzany jest w lutym. Wszystkie informacje na temat kosztów studiowania – opłaty wpisowej, czesnego, stypendiów można znaleźć tutaj.

Maltańskie Kolegium Sztuki, Nauki i Technologii (MCAST) jest wyższą uczelnią zawodową, posiadającą 11 instytutów na Malcie i kampus na Gozo. W jej ofercie edukacyjnej znajdują się studia w pełnym oraz niepełnym wymiarze czasu oraz duża liczba kursów zawodowych. Na MCAST można odbyć studia I stopnia, po których uzyskuje się certyfikaty ukończenia danego kursu, jak również studia II stopnia – licencjackie i magisterskie. Lista dostępnych kierunków oraz kursów dostępna jest tutaj. Wymagania dotyczące rekrutacji na MCAST można znaleźć tutaj.

{"register":{"columns":[]}}