W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Jak umówić się na spotkanie w konsulacie?

Co do zasady, wszystkie spotkania należy rezerwować przez system e-konsulat: https://secure.e-konsulat.gov.pl/

Uwaga: w przypadku Meksyku, system e-konsulat pozwala tylko na wybór języka polskiego lub hiszpańskiego. W przypadku wyboru np. języka angielskiego nie będzie możliwości rezerwacji spotkania.

Po wyborze kraju (Meksyk) i placówki (Meksyk) należy wybrać z menu po lewej stronie odpowiednią kategorię:

  • Wiza krajowa lub Schengen: rezerwacja spotkania wizowego wraz z wypełnieniem wniosku wizowego. Wizy Schengen uprawniają do krótkich, maksymalnie 90 dniowych pobytów, natomiast wizy krajowe uprawniają do dłuższych pobytów (od 91 do 365 dni). Obywatele Meksyku i Kostaryki nie potrzebują wizy na pobyt do 90 dni w celu turystycznym lub odwiedzin. Po wypełnieniu formularza, gdy pojawi się ekran potwierdzający rezerwację spotkania, należy koniecznie wybrać opcję "DRUKUJ", aby wydrukować lub zapisać formularz wizowy (strony 1-3) i potwierdzenie spotkania (strona 4).
  • Sprawy paszportowe: złożenie wniosku w celu wydania pierwszego lub kolejnego paszportu. Przed złożeniem wniosku o pierwszy paszport należy posiadać polski akt urodzenia i dowód posiadania obywatelstwa polskiego. Liczba spotkań powinna odpowiadać liczbie składanych wniosków. Odbiór paszportu jest możliwy bez spotkania w środy 9-10 i piątki 14-16. Urząd jest zamknięty w święta polskie i meksykańskie. W przypadku trudności z odbiorem w jednym z ww. terminów, prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy z referatem ds. konsularnych.
  • Sprawy prawne: obejmuje m.in. wizyty w celu złożenia wniosku o transkrypcję aktu urodzenia lub małżeństwa do polskich ksiąg stanu cywilnego, poświadczenia podpisu lub kopii dokumentu, czy wydania zaświadczeń konsularnych. UWAGA! W chwili obecnej spotkania w tych sprawach są umawiane wyłącznie drogą mailową lub telefoniczną.
  • Sprawy obywatelskie: w szczególności dotyczy spotkań informacyjnych nt. możliwości potwierdzenia lub nabycia obywatelstwa polskiego i złożenia wniosków o potwierdzenie obywatelstwa polskiego.

Prosimy o rezerwację liczby spotkań odpowiadającej liczbie spraw i wnioskodawców.

Z uwagi na duży pobyt przy ograniczonej podaży, terminy spotkań mogą się wyczerpać. Prosimy o rezerwację spotkania z wyprzedzeniem. W przypadku informacji o braku dostępnych spotkań, należy spróbować ponownie w późniejszym terminie. Z reguły, w połowie miesiąca otwieramy spotkania na kolejny miesiąc. W razie dużego zainteresowania i w granicach możliwości referatu ds. konsularnych, otwieramy dodatkowe terminy.

W przypadku wiz, system e-konsulat nie pozwala na zmianę terminu lub anulowanie zarezerwowanego spotkania. Uprzejmie prosimy o anulowanie spotkania drogą mailową na meksyk.konsul@msz.gov.pl. W przypadku zgłaszania konieczności wykonania czynności w trybie pilnym, może zostać naliczona dodatkowa opłata zgodnie z tabelą opłat konsularnych.

W wyjątkowych lub pilnych sytuacjach, np. w przypadku kradzieży paszportu, wnioskodawcy są obsługiwani poza kolejką bez dodatkowych opłat.

Prosimy o przedstawienie potwierdzenia rezerwacji spotkania przed wejściem strażnikowi Ambasady wraz z dokumentem tożsamości. W przypadku potrzeby późniejszego przedstawienia dokumentu tożsamości konsulowi, prosimy o pozostawienie przy wejściu innego dokumentu z zdjęciem (np. prawa jazdy).

W razie wątpliwości lub pytań prosimy o kontakt z referatem ds. konsularnych:

meksyk.konsul@msz.gov.pl
+52 55 5481 2050 

Urząd konsularny zapewnia obsługę telefoniczną we wtorki (9-13) i czwartki (14-16).

Konsulat nie dokonuje przeglądu nadesłanych mailowo dokumentów i nie drukuje ich w celu wykorzystania podczas przyszłego spotkania. Każdy wnioskodawca powinien przynieść wszystkie przydatne dla swojej sprawy dokumenty w oryginale z jedną kopią (jeżeli nie będzie konieczności lub możliwości pozostawienia w aktach sprawy oryginału).

{"register":{"columns":[]}}