W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Komunikat dla podróżujących do Meksyku i Kostaryki

28.04.2021

W związku z pandemią COVID-19 Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP apeluje o unikanie podróży zagranicznych, które nie są konieczne.

amb

MEKSYK

Z uwagi na dużą popularność Meksyku jako destynacji turystycznej, Ambasada RP w Meksyku zwraca uwagę na fakt, że Meksyk pozostaje krajem mocno dotkniętym przez pandemię. Od początku pandemii do publikacji tego tekstu zmarło ponad 215 000 osób. Każdego dnia rejestrowanych jest kilka tysięcy nowych przypadków zakażeń i setki zgonów z powodu Covid-19.

Większość zachorowań i zgonów jest rejestrowanych w środkowym Meksyku, w szczególności w aglomeracji Miasta Meksyk. W stanie Quintana Roo, a zwłaszcza w Cancún, Playa del Carmen i Tulum dochodzi do dużej liczby zakażeń w miejscach odwiedzanych przez turystów, jak restauracje, bary i dyskoteki. W większej części  kraju obowiązuje drugi lub trzeci stopień zagrożenia epidemiologicznego. Większość sklepów i punktów usługowych funkcjonuje pod restrykcjami, pośród których wymienić można obowiązkową dezynfekcję rąk i obuwia, pomiar temperatury, wskazania maksymalnej liczby klientów, kierunku ruchu czy wejść lub wyjść. W niektórych przypadkach ograniczone są dni i godziny przyjęć. Część atrakcji turystycznych, nawet na otwartym powietrzu jak strefy archeologiczne,  pozostaje zamkniętych. Obowiązują niejednolite i zmienne przepisy dot. korzystania z plaż.

Od początku pandemii Covid-19 Meksyk pozostawił otwarte granice lotnicze. Szereg linii lotniczych obsługuje międzynarodowe rejsy z Europy lub USA do Meksyku. Nie przewiduje się restrykcji w ruchu polskich obywateli. Po przylocie każdy podróżujący jest poddawany pomiarowi temperatury. Kwarantanna nie jest obowiązkowa, ale może zostać zarządzona przez miejscowe służby wobec wybranych podróżujących, zwłaszcza, jeżeli stwierdzona zostanie u nich gorączka. O ile podróż z terytorium UE w każdym celu jest dozwolona, to funkcjonariusze graniczni częściej sprawdzają dokumenty potwierdzające cel podróży, środki finansowe, zakwaterowanie i wymagają udowodnienia zamiaru opuszczenia terytorium Meksyku. Podróżny powinien przedstawić odpowiednie dokumenty w formie drukowanej, o ile żąda tego funkcjonariusz migracyjny. W związku z surowszymi kryteriami dla zezwoleń na przekroczenie granicy kraju,  wzrosła znacząco liczba podróżnych, którzy nie zostają wpuszczeni do Meksyk, pomimo że deklarują turystyczny cel.

Mimo iż nie jest to obowiązkowe, zaleca się stanowczo wykupić z góry ubezpieczenie medyczne,  pokrywające koszty leczenia COVID-19. W przypadku zachorowania na Covid-19 i konieczności hospitalizacji, szpitale prywatne wymagają na wstępie depozytów wynoszących od kilkudziesięciu do stu tysięcy złotych, a łączne koszty leczenia mogą sięgać setek tysięcy złotych. Szpitale w Cancún i okolicach należą do najdroższych w całym kraju - każdy dzień hospitalizacji może kosztować tam nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. W razie braku ubezpieczenia lub środków na pokrycie leczenia, chorzy są kierowani do miejscowych szpitali publicznych.

Ruch na granicy lądowej z USA, Gwatemalą i Belize jest ograniczony do podróży „niezbędnych”. Nie ustalono jednoznacznych kryteriów i „niezbędny” charakter podróży podlega ocenie funkcjonariusza granicznego. Typowe podróże turystów indywidualnych, choćby w tranzycie celem wylotu do Europy z Miasta Meksyk lub Cancún, nie są zazwyczaj aprobowane.

Aktualne informacje rządu Meksyku na temat sytuacji epidemiologicznej są dostępne na stronachhttps://coronavirus.gob.mx/datos/https://datos.covid-19.conacyt.mx/https://www.gob.mx/salud

Każda jednostka federacyjna prowadzi ponadto własną politykę w zakresie ochrony zdrowia i walki z epidemią. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są m.in. na stronach: https://covid19.cdmx.gob.mx/ (Miasto Meksyk) i https://qroo.gob.mx/sesa/nuevo-coronavirus-covid-19 (Quintana Roo).

 

Ponadto Ambasada RP w Meksyku przypomina, że z uwagi na dużą skalę przestępczości, Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP odradza podróże, które nie są konieczne, do niektórych obszarów Meksyku oraz nie podróżowanie nocnymi autobusami. W Cancún, Playa del Carmen i Tulum zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności z uwagi na duże ryzyko kradzieży kieszonkowej lub bagażu oraz napadów z bronią w ręku w porach nocnych lub dzielnicach peryferyjnych.

Aktualne informacje dla podróżujących są publikowane na stronie:

https://www.gov.pl/web/dyplomacja/meksyk

 

KOSTARYKA

Ambasada RP w Meksyku informuje, iż w ostatnich tygodniach lawinowo rośnie liczba zachorowań i zgonów na COVId-19. Obecnie, szpitale są przeciążone i w każdej chwili władze mogą wprowadzić nowe restrykcje. Stolica kraju, San José, jest najbardziej dotknięta przez tę nową falę epidemii, przez co zaleca się szczególną ostrożność sanitarną podczas pobytu w aglomeracji San José i w razie korzystania ze środków transportu publicznego.

 

W chwili obecnej, każdy podróżujący powinien:

·        Być uprawnionym do wjazdu w związku z ogólnymi przepisami migracyjnymi – polscy obywatele mogą podróżować do Kostaryki i przebywać tam turystycznie przez okres do 90 dni bez wymogu posiadania wizy.

·        Posiadać ubezpieczenie zdrowotne ważne na całym terytorium Kostaryki przez planowany okres pobytu, gwarantujące pokrycie kosztów leczenia związanych z COVID-19 w wysokości co najmniej 50 tys. USD oraz minimum 2 tys. USD na zakwaterowanie w przypadku konieczności odbycia kwarantanny lub zmiany planów podróży. Akceptowane jest międzynarodowe ubezpieczenie medyczne, pod warunkiem, że podróżujący przedstawi dokument po angielsku lub hiszpańsku wydany przez ubezpieczyciela, w którym zostanie potwierdzone spełnienie wszystkich ww. wymogów. Stanowczo zalecane są ubezpieczenia wykupione w kostarykańskich firmach ubezpieczeniowych: Sagicor (https://tiendasagicor.com/) lub Instituto Nacional de Seguros (www.ins-cr.com). Wówczas pokrywany limit kosztów leczenia COVID-19 może wynosić 20 tys. USD i 2 tys. USD na zakwaterowanie w hotelu z powodu kwarantanny. Ubezpieczenie można wykupić online przed podróżą. Istnieje możliwość wykupienia ubezpieczenia na lotnisku w San José przed kontrolą graniczną, ale niektóre linie lotnicze mogą odmówić wejścia na pokład pasażerowi, który nie posiada ubezpieczenia wykupionego przed podróżą. Polacy, którzy posiadają status rezydenta i powracają do Kostaryki, powinni mieć opłacone składki do Caja Costarricense de Seguro Social lub wykupić ubezpieczenie jw. na okres minimum 22 dni.

·        Wypełnić tzw. Pase de Salud (Kartę Zdrowia) - cyfrowy formularz epidemiologiczny dostępny w kilku językach na stronie www: https://salud.go.cr/Pase de Salud można wypełnić na 48 godzin przed podróżą, wykorzystując dane z posiadanego ubezpieczenia międzynarodowego lub wykupionego ubezpieczenia kostarykańskiego.

·        Posiadać bilet lotniczy na dalszą podróż. Planowana data dalszej podróży powinna być zgodna z ubezpieczeniem zdrowotnych. Uwaga: nie będą akceptowane dokumenty potwierdzające dalszą podróż drogą lądową lub morską. Podróż drogą lądową lub morską jest regulowana odrębnymi przepisami.

Po wylądowaniu w Kostaryce turyści mają obowiązek przestrzegania przepisów sanitarnych w zakresie m.in. pomiaru temperatury, dezynfekcji rąk, zachowania odstępu i noszenia masek. Obcokrajowiec powinien przestrzegać kwarantanny domowej, jeżeli mimo spełnienia ww. kryteriów zostanie nią objęty.

 

Aktualne informacje na temat sytuacji epidemiologicznej i restrykcji obowiązujących w kraju są dostępne na stronach: 

https://www.visitcostarica.com/en/costa-rica/https://covid19.go.cr/www.ministeriodesalud.go.crhttps://www.migracion.go.cr/www.presidencia.go.crwww.mopt.go.cr

 

Aktualne informacje dla podróżujących są publikowane na stronie:

https://www.gov.pl/web/dyplomacja/kostaryka

{"register":{"columns":[]}}