SAN - umowy najmu
W tym miejscu znajdziesz odpowiedzi na pytania dotyczące umów najmu zawieranych pomiędzy osobą najmującą mieszkanie a SAN. Nie widzisz inetersującej Cię odpowiedzi? Zadaj nam pytanie poprzez zakładkę Kontakt.
Jakie kryteria decydują o wynajęciu mieszkania przez SAN - kto je tworzy?
Kryteria zawarte są w uchwale rady gminy, która stanowi akt prawa miejscowego dający podstawę prawną do zawarcia umowy o współpracy pomiędzy gminą a operatorem SAN. Kryteria te powinny odzwierciedlać lokalną sytuację i potrzeby mieszkaniowe wspólnoty samorządowej.
Kto ustala czynsze najmu w SAN - czy jest określona wysokość czynszów wynikająca z uchwał lub ustaw?
Wysokość czynszu najmu jest określana przez operatora SAN w każdym konkretnym lokalu. Czynsz najmu może być wyższy niż czynsz dzierżawy, nie powinien jednak przewyższać stawek na rynku komercyjnym w danej gminie.
Jaka jest relacja pomiędzy SAN a ustawą o ochronie lokatorów?
W Ustawie o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa jedyne zapisy, które stanowią lex specialis w stosunku do Ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i zmianie Kodeksu cywilnego, dotyczą kwestii wypowiedzenia umowy najmu - następuje to w razie wypowiedzenia umowy dzierżawy (przez właściciela lokalu lub przez SAN) oraz w razie wypowiedzenia umowy o współpracy. Okres wypowiedzenia umowy najmu wynosi wtedy 3 miesiące.
Czy, w sytuacji konieczności eksmisji z SAN, gmina nadal musi zapewnić osobie mieszkanie?
Do SAN w razie eksmisji stosowane są przepisy ogólne z Ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i zmianie Kodeksu cywilnego, co oznacza, że zapewnienie lokalu socjalnego musi nastąpić wtedy, gdy takie prawo w wyroku eksmisyjnym przyzna najemcy sąd.
Czy gmina, w przypadku eksmisji z SAN, ma obowiązek zapewnić mieszkanie?
Do SAN w razie eksmisji stosowane są przepisy ogólne z Ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i zmianie Kodeksu cywilnego, co oznacza, że zapewnienie lokalu socjalnego musi nastąpić wtedy, gdy takie prawo w wyroku eksmisyjnym przyzna najemcy sąd.
Czy w przypadku najemców z zadłużeniem można ich zmusić do przeniesienia do innego lokalu z zasobu SAN? Np. małego i taniego?
Tak. W sytuacji, gdy najemca nie wywiązuje się z obowiązku płacenia czynszu, można zaproponować najemcy przeniesienie do innego, tańszego lokalu, jeśli powodem zadłużenia jest zbyt wysoki czynsz.
Czy SAN może sobie w umowie najmu zastrzec możliwość dokonywania kontroli stanu mieszkania pod rygorem jej rozwiązania?
Wynajmujący lokal może po uprzednim ustaleniu wizytować mieszkanie w celu sprawdzenia jego stanu. Wynika to z przepisów ogólnych, podobnie jak to, że w razie niewłaściwego użytkowania, umowa najmu może zostać wypowiedziana. Nie są potrzebne dodatkowe zapisy w umowie w tym zakresie.