W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

17 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Chorych na Hemofilię

17.04.2020

17.04 Hemofilia

Hemofilia jest genetyczną chorobą zaliczaną do grupy osoczowych skaz krwotocznych. Istotą choroby jest wrodzony brak lub niedobór czynników krzepnięcia krwi, który prowadzi – w przypadku krwawienia – do utrudnienia tworzenia się skrzepów i w związku z tym do wydłużenia czasu krwawienia zewnętrznego (np. z nosa) lub wewnętrznego (np. do stawów). W zależności od tego, jakiego czynnika krzepnięcia stwierdza się brak lub niedobór, wyróżnia się: hemofilię A – brak czynnika VIII, hemofilię B – brak czynnika IX, hemofilię C – brak czynnika XI.

Hemofilia jest chorobą dziedziczną związaną z płcią – w przypadku hemofilii A i B chorują tylko mężczyźni, a kobiety są nosicielkami, natomiast w przypadku hemofilii C chorują zarówno mężczyźni, jak i kobiety.

Hemofilia A występuje w Polsce z częstością 7/100 tys. osób i jest najczęstszym typem choroby, hemofilia B – tylko u 1/100 tys. osób, a hemofilia C występuje bardzo rzadko. Łącznie schorzenia związane z zaburzeniami krzepnięcia dotykają około 40 000 - 46 000 Polaków. Na hemofilię A i B choruje ok. 3 000 osób w Polsce.

 

Źródło: www.hemofilia.org.pl

{"register":{"columns":[]}}