W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Po donacji

 

Czy mogę odpisać krew od podatku?

Honorowemu Dawcy Krwi przysługuje ulga podatkowa, w wysokości uzależnionej od ilości oddanej krwi; krwiodawca ma możliwość odliczenia od dochodu kwot darowizn (tu: pobranej krwi i jej składników), w wysokości dokonanej darowizny, nie więcej jednak niż kwoty stanowiącej 6% dochodu, przekazanych na cele krwiodawstwa realizowanego przez Honorowych Dawców Krwi (aktualnie jest to 130 zł za litr pobranej krwi).

Czy przysługuje mi zwolnienie z pracy w dniu oddania krwi?

Honorowemu Dawcy Krwi przysługuje zwolnienie od pracy w dniu oddania krwi i na czas okresowego badania lekarskiego z zachowaniem prawa do wynagrodzenia (do godziny 24:00 w dniu oddania krwi); w przypadku wykonywania szczególnie niebezpiecznych zawodów powrót do pracy osoby – krwiodawcy po oddaniu krwi możliwy jest najwcześniej po 12 godzinach. Z tego względu osoby te powinny zgłosić się do Centrum najpóźniej do godz. 9 – 10, w przypadku gdy planują wykonywanie pracy bezpośrednio po godz. 24:00.  Dokumentem poświadczającym fakt oddania krwi jest zaświadczenie wystawione przez placówkę publicznej służby krwi. Pracodawcę należy jednak uprzedzić o planowanej nieobecności. Można to zatem zrobić w dowolnej formie (osobiście, telefonicznie, mailem itd.).

Komu i na jakich zasadach przysługują bezpłatne leki?

Zasłużonemu Honorowemu Dawcy Krwi przysługuje:

  • bezpłatne (do wysokości limitu finansowania) zaopatrzenie w leki objęte wykazem leków refundowanych oraz wykazem leków, które można stosować w związku z oddawaniem krwi (preparaty witaminowe, kwasu foliowego i żelaza) – na podstawie recepty i po okazaniu legitymacji Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi,
  • korzystanie ze świadczeń opieki zdrowotnej poza kolejnością, które co do zasady powinny zostać udzielone w dniu zgłoszenia,
  • korzystanie z usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach poza kolejnością.

Komu przysługują zniżki na przejazdy komunikacją miejską?

Zależy to od miejsca zamieszkania. Ulga lub prawo do bezpłatnych przejazdów nie mają bowiem źródła w ustawie, lecz w tak zwanym prawie miejscowym, czyli najczęściej w uchwałach rady gminy (miasta), które regulują sprawy taryfy przejazdów komunikacją miejską na danym terenie. Różne są ilości oddanej krwi, które upoważniają do ulgi lub bezpłatnych przejazdów, rodzaje dokumentów, które to prawo poświadczają, wreszcie – wymagania co do dawców (np. wymóg zameldowania w danej gminie). Zainteresowani konkretnym miastem (gminą) powinni sprawdzać, czy mają prawo do ulgi lub bezpłatnych przejazdów albo w uchwałach miejscowego samorządu albo w taryfie miejscowego przewoźnika.

Kto jest uprawniony do otrzymania odznak Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi?

Odznaka honorowa "Zasłużony Honorowy Dawca Krwi", nadawana jest Honorowemu Dawcy Krwi:

  • kobiecie, która oddała w dowolnym okresie co najmniej 5 litrów krwi lub odpowiadającą tej objętości ilość innych jej składników,
  • mężczyźnie, który oddał w dowolnym okresie co najmniej 6 litrów krwi lub odpowiadającą tej objętości ilość innych jej składników.

Kogo określa się honorowym krwiodawcą?

Osobie, która oddała bezpłatnie krew i została zarejestrowana w jednostce organizacyjnej publicznej służby krwi, przysługuje tytuł Honorowego Dawcy Krwi. Krwiodawca może uzyskać legitymację Honorowego Dawcy Krwi.

Jakie są zalecenia na okres po zabiegu?

  • po oddaniu krwi zastosuj się do poleceń personelu (odpocznij kilkanaście minut w centrum, skorzystaj z posiłku, wypij słodką kawę, herbatę lub czekoladę),
  • skorzystaj z dnia wolnego, jaki przysługuje Ci w dniu oddania krwi,
  • unikaj nadmiernego obciążenia ręki, z której pobrano krew,
  • jedz regularnie posiłki i pamiętaj, aby dieta była bogatsza w węglowodany tego dnia,
  • jedz czekoladę,
  • dużo odpoczywaj,
  • unikaj szybkiej zmiany pozycji z leżącej na stojącą, najpierw usiądź, dopiero po chwili wstawaj,
  • staraj się nie wykonywać obciążających prac domowych,
  • przez 48 godzin unikaj wysiłku fizycznego.

Co robić, jeśli na ręce pojawiło się zasinienie?

W miejscu zasinienia należy przykładać zimne okłady.

Ile krwi jest pobierane – czy nie będę potem osłabiony?

1 jednostka donacji to około 450 ml krwi, średnio w ciele dorosłego człowieka jest 5 - 6 litrów krwi. Ubytek ten u większości ludzi nie powoduje żadnych odczuć. Nieliczni krwiodawcy mogą doświadczać chwilowych zawrotów głowy, lecz krótki odpoczynek pozwala organizmowi szybko wrócić do normy.

 

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
15.10.2019 13:26 Weronika Kalwasińska
Pierwsza publikacja:
21.02.2019 11:03 Weronika Kalwasińska
{"register":{"columns":[]}}