W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Podpisano porozumienie o współpracy Narodowego Centrum Krwi i Wojsk Obrony Terytorialnej

15.06.2020

15.06.2020 Grojec
DWOT
Podpisanie porozumieniaWOT - Narodowe Centrum Krwi.
Fot. DWOT

15 czerwca br., dzień po Światowym Dniu Krwiodawcy w siedzibie Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej zostało podpisane porozumienie o współracy Wojsk Obrony Terytorialnej i Narodowego Centrum Krwi. Podpisane porozumienie wynika z potrzeby wspólnego działania na rzecz honorowego krwiodawstwa, a jednocześnie jest sformalizowaniem i kontynuacją dotychczasowych działań.

Podpisane dziś porozumienie przez Dyrektora Narodowego Centrum Krwi – panią Małgorzatę LOREK oraz Dowódcę Wojsk Obrony Terytorialnej - gen. dyw. Wiesława KUKUŁĘ jest sformalizowaniem dotychczasowej współpracy oraz deklaracją podejmowania dalszych wspólnych działań w zakresie koordynacji akcji i projektów polityki zdrowotnej z zakresu krwiodawstwa oraz współpracy w propagowania idei honorowego krwiodawstwa. Ponadto Dowództwo WOT będzie udzielało NCK wsparcia w zakresie prowadzeni edukacji i promocji zachowań prozdrowotnych oraz honorowego dawstwa krwi wśród społeczeństwa. Żołnierze zapewnią również w razie potrzeby wsparcie logistyczne podczas organizowanych przez NCK akcji i pikników towarzyszących zbiórkom krwi.

Sytuacja związana z COVID-19 udowodniła, że w obliczu topniejących zapasów krwi trzeba działać szybko i efektywnie. W trakcie operacji "Odporna Wiosna" żołnierze WOT i podchorążowie chętnie odpowiadali na apele regionalnych centrów krwiodawstwa, pokazująctym samym, że idea "zawsze gotowi, zawsze blisko" funkcjonuje również w czasie pandemii. Szczególnie warto podkreślić fakt, że wśród donatorów pojawiło się dużo nowych krwiodawców - żołnieży i podchorążych, którzy również w ten sposób pokazali swoje wsparcie w tym trudnym okresie czasu. Do dziś żołnieże WOT i podchorążowie oddali 6232 donacji krwi, co stanowi 2900 litrów krwi. Nie sposób przeliczyć ilu osobom udało się uratować życie poprzez ten szczególny honorowy gest, który w XXI wieku jest postrzegany jako przejaw patriotyzmu.

Żołnierze WOT angażują się w akcje organizowane przez NCK od początku powstania formacji. Jednym z projektów, który temu dowodzi jest zainicjowany w 2018 r. "Krwioobieg Terytorialsa". Głównymi celami tego projektu jest poprawa bezpieczeństwa mieszkańców naszego kraju, zwiększenie ilości krwi w systemie oraz ilości żołnierzy gotowych do alarmowego oddania krwi na wypadek zdarzeń kryzysowych. Realizacja projektu wpływa również na kształtowanie zdrowego stylu życia żołnierzy i ich rodzin, na kształtowanie postaw prospołecznych zgodnych z misją formacji, a także przyczynia się do zbudowania zależności i powiązań z instytucjami i organizacjami odpowiedzialnymi za krwiodawstwo i transplantologię.