W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień Chorych na Hemofilię

15.04.2019

hemofilia

 

17 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Chorych na Hemofilię. Hemofilia to grupa uwarunkowanych genetycznie skaz krwotocznych. Dotyczy przede wszystkim niedoboru czynnika krzepnięcia VIII (hemofilia A) albo IX (hemofilia B). Może przybrać również postać choroby nabytej, jednak dzieje się to bardzo rzadko. Oprócz hemofilii występują też inne – pokrewne – skazy krwotoczne (np. choroba von Willebranda), polegające m.in. na braku innych czynników krzepnięcia we krwi.

Leczenie chorych na hemofilię polega na podawaniu im preparatów odpowiedniego czynnika krzepnięcia. Preparaty te są wytwarzane z ludzkiego osocza poddanego procesowi tzw. frakcjonowania lub za pomocą technik inżynierii genetycznej (tzw. czynniki krzepnięcia rekombinowanie).

W Polsce zaopatrzenie pacjentów w koncentraty czynników krzepnięcia, które są używane również do tzw. leczenia domowego, odbywa się w ramach finansowanego z budżetu państwa Narodowego programu leczenia chorych na hemofilię i pokrewne skazy krwotoczne na lata 2019 – 2023 oraz finansowanego ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia programu lekowego „Zapobieganie krwawieniom u dzieci z hemofilią A i B”.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
15.04.2019 10:18 Weronika Kalwasińska
Pierwsza publikacja:
15.04.2019 10:18 Weronika Kalwasińska