W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nieodpłatna mediacja

Historia Pana Roberta

Pan Robert mieszka w małej wsi i prowadzi nieduże gospodarstwo rolne, z którego plony pozwalają na utrzymanie jego licznej rodziny. Podczas prac przypadkowo uszkodził płot sąsiada. Aby uniknąć konfliktu, zaproponował sąsiadowi, że pokryje koszty naprawy ogrodzenia, jednak sąsiad, zdaniem Pana Roberta, zaproponował mu wypłatę zbyt wysokiego odszkodowania. Pan Robert poczuł się urażony, ponieważ uważał, że sąsiad próbuje wyłudzić od niego pieniądze w sytuacji, gdy szkodzie uległ jedynie stary drewniany płot.

Pan Robert zgłosił się do punktu nieodpłatnej pomocy prawnej, w którym prawnik wyjaśnił mu znaczenie odpowiedzialności za szkodę oraz zaproponował mu zażegnanie sporu z sąsiadem poprzez uczestniczenie w mediacji oraz zawarcie ugody przed mediatorem. Prawnik wyjaśnił Panu Robertowi na czym polega mediacja oraz wskazał, że ma ona charakter dobrowolny i może być przeprowadzona jeśli obie strony konfliktu wyrażą na nią zgodę.

Pan Robert zadzwonił do sąsiada i zaproponował mu udział w nieodpłatnej mediacji. Sąsiad zgodził się na udział w mediacji, a prawnik pomógł w umówienie terminu spotkania mediacyjnego.

Za pomocą mediacji sąsiedzi doszli do porozumienia w sprawie pokrycia kosztów naprawy płotu, dzięki czemu udało się zażegnać konflikt sąsiedzki.

Historia Pani Katarzyny

Do punktu nieodpłatnej pomocy prawnej zgłosiła się Pani Katarzyna, której mąż wyprowadził się z domu kilka lat temu, po jednej z pijackich awantur. Ze względu na kwestie religijne, nie chciała się z nim rozwodzić. Zapytała się prawnika, jakie kroki może podjąć, aby otrzymać środki na utrzymanie dzieci, nie rozwodząc się jednak z mężem. Prawnik zaproponował dwa rozwiązania tj. założenie sprawy o separację wraz z uregulowaniem kwestii alimentów albo złożenie samodzielnego pozwu o alimenty. Wskazał także, że przed zainicjowaniem postępowania można skierować sprawę do bezpłatnej mediacji, w trakcie której strony mogą wypracować kompromis.

Pani Katarzyna nie miała pojęcia, że separacja może przynieść tak podobne do rozwodu skutki. Małżonkowie bowiem nie odpowiadają za swoje długi od momentu orzeczenia separacji, a w wyroku separacyjnym mogą być ustalone alimenty i kontakty z małoletnimi dziećmi, przy jednoczesnym pozostawaniu w związku małżeńskim. Beneficjentka zebrała potrzebne dokumenty i założyła sprawę o separację zadowolona, że istnieje furtka prawna dla poprawy jej sytuacji życiowej. Sprawy niestety nie udało się rozwiązać przed mediatorem, albowiem mąż nie wyraził zgody na mediację.

Historia Pana Jana

Jan Kowalski wraz z byłą już żoną, kilka lat temu przy pomocy mediacji sądowej, doszedł do porozumienia odnośnie wspólnego dziecka w zakresie: alimentów, wspólnej władzy rodzicielskiej, miejsca pobytu dziecka (przy matce) oraz kontaktów. Mimo że Pan Jan zgodził się także na wyjazdy dziecka za granicę, sąd w ramach postępowania o zatwierdzenie ugody, nie zatwierdził uregulowania dotyczącego wyjazdów. Praktyka już wcześniej pokazała, że matka utrudniała kontakty ojca z dzieckiem, poprzez samowolne decydowanie o kilkumiesięcznych wyjazdach z dzieckiem poza granice Polski. Sąd wówczas pouczył byłą żonę beneficjenta, że takie zachowanie jest niedopuszczalne i może nawet doprowadzić do ograniczenia jej władzy rodzicielskiej.

Po kilku miesiącach matka dziecka wystąpiła z wnioskiem o ograniczenie praw rodzicielskich ojcu, a następnie ponownie wyjechała z dzieckiem za granicę, bez wcześniejszych ustaleń w tym zakresie. Jan Kowalski postanowił powiadomić o tym sąd i wniósł o zmianę ustaleń zatwierdzonych ugodą. Uważa, że ciągłe zmiany miejsca zamieszkania dziecka źle wpływają na jego rozwój. Jednocześnie zadeklarował, że wraz z aktualną małżonką są gotowi przejąć wychowanie jego syna. Po udzielonej poradzie, Pan Jan złożył wniosek do Sądu, przed którym aktualnie toczy się postępowanie.

{"register":{"columns":[]}}