W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Podmioty udzielające nieodpłatnej mediacji

Nieodpłatnej mediacji udziela mediator, czyli osoba wpisana na stałą listę mediatorów prowadzoną przez prezesa sądu okręgowego, organizację pozarządową lub uczelnię.

Należy pamiętać, że do prowadzenia stałej listy mediatorów są uprawnione jedynie organizacje, które takie zadanie mają wpisane w swoim statucie. Natomiast uczelnia prowadząca stałą listę mediatorów, jest zobowiązana do przekazania takiej listy do informacji prezesa sądu okręgowego. Pieczę nad stałą listą mediatorów sprawuje zatem prezes właściwego sądu okręgowego.

Mediatorem może zostać osoba fizyczna mająca pełną zdolność do czynności prawnych oraz korzystająca z pełni praw publicznych. Zgodnie z wytycznymi sporządzonymi przez Społeczną Radę do spraw Alternatywnych Metod Rozwiązywania Konfliktów i Sporów przy Ministrze Sprawiedliwości, kwalifikacje do pełnienia zawodu mediatora można uzyskać po ukończeniu szkolenia trwającego co najmniej 40 godzin zegarowych oraz uzyskaniu zaświadczenia ukończenia kursu.

Szkolenie takie powinno poruszać podstawowe zasady postępowania mediacyjnego, psychologiczne mechanizmy konfliktów, trening praktycznych umiejętności prowadzenia mediacji, a także prawa i aspekty organizacyjne procedur mediacyjnych.

O wpis na stałą listę mediatorów można się ubiegać także po ukończeniu odpowiednich studiów podyplomowych, przygotowujących do zawodu mediatora.

Przeprowadzenia nieodpłatnej mediacji nie może się jednak podjąć mediator, który wcześniej udzielał stronom konfliktu pomocy prawnej lub poradnictwa obywatelskiego. Nie może jej także poprowadzić świadek, ktoś kto wydawał opinię w sprawie, prowadził terapię albo sporządzał wywiad środowiskowy. Nie przeprowadzi również nieodpłatnej mediacji osoba, względem której strony mają wątpliwości, co do jej bezstronności. W przypadku wystąpienia powyższych okoliczności, mediator skieruje strony do innego mediatora w tym samym lub innym punkcie.

{"register":{"columns":[]}}