W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Szkolenie specjalistyczne z pomocy prawnej dla cudzoziemców, w tym uchodźców wojennych

W związku z rosnącym napływem na terytorium RP uchodźców wojennych z terenów broniącej się przed inwazją rosyjską Ukrainy, Ministerstwo Sprawiedliwości wskazuje, iż do dyspozycji wszystkich osób przebywających w Polsce, w tym również obcokrajowców, pozostaje system nieodpłatnej pomocy funkcjonujący na podstawie ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej (Dz. U. z 2021 r. poz. 945).

Absolwent w todze i birecie, certyfikat na białym tle z czerwoną wstążką, telefon ze słuchawkami nausznymi, tablet i ołówek, telefon ze znakiem małpy na ekranie, pióro

Pomoc przysługuje każdej osobie, która nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej. W sposób oczywisty oferta systemu nieodpłatnej pomocy dostępna jest przede wszystkim dla osób posługujących się językiem polskim. Nie pozostaje jednak w sprzeczności z przepisami ustawy skorzystanie z wizyty w punkcie w asyście tłumacza, jak również udzielenie porady z użyciem środków porozumiewania się na odległość.

W związku z powyższym Ministerstwo Sprawiedliwości organizuje szkolenie specjalistyczne z pomocy prawnej dla cudzoziemców,  w tym uchodźców wojennych. Szkolenie to jest skierowane do wszystkich świadczących pomoc w ramach systemu nieodpłatnej pomocy (adwokatów, radców prawnych, doradców obywatelskich, mediatorów oraz aplikantów radcowskich i adwokackich) zainteresowanych rozwijaniem swoich umiejętności w tym zakresie. Rekomenduje się wzięcie udziału w szkoleniu przede wszystkim osobom zatrudnionym w punktach nieodpłatnej pomocy oraz członkom organizacji pomocowych pracujących z cudzoziemcami na terytorium RP.

Szkolenie zostanie poprowadzone przez praktyków mających doświadczenie w prawie cudzoziemców będzie bezpłatne i odbędzie się w formie online. Planowo zostanie ono zrealizowane w marcu 2022 r., po uprzednim zebraniu zgłoszeń i ocenie skali zainteresowania.
Zgłoszenia na szkolenia można przesyłać wypełniając formularz dostępny pod tym LINKIEM do 4 marca 2022 r. g. 12:00.

{"register":{"columns":[]}}